Zasłony rurowe na przelotkach

Zasłony rurowe na przelotkach to najbardziej klasyczny sposób na wieszanie zasłon ozdobnych.
Umieszcza się je nad oknem. 

wybierz rodzaj

Zasłony rurowe na przelotkach

Cechy ozdobnych zasłon i firan

Najważniejszymi funkcjami zasłon i firan są ochrona wnętrz przed słońcem oraz dopełnianie wyglądu wnętrza, w którym się znajdują.

Funkcja związana z ochroną wnętrz przed słońcem wpływa na faktyczne obniżenie temperatury panującej w domu (podczas upałów), ogranicza szkodliwe działanie promieni UV np. blaknięcie kolorów ścian czy obić mebli (ma to duże znaczenie jeśli okna pomieszczenia wychodzą na stronę południową) oraz zapewnia intymność mieszkańcom. Wnętrza, w których znajdują się zasłony ozdobne mogą być zacienione w różnym stopniu, zależy on od faktury wybranego materiału. Wpływa to także na ich funkcje i oznacza, że mogą spełniać także rolę firan. Można zatem łączyć materiały o dwóch różnych fakturach – zasłona + firana. W pomieszczeniach, w których powinno być dużo naturalnego światła można wykorzystać tylko materiał delikatniejszy, tak aby po zasłonięciu nie odcinać dopływu słońca, a jedynie zacieniać wnętrze. Można także zdecydować się tylko na tkaninę o grubej fakturze, która w ciągu dnia pozostanie całkowicie odsłonięta – to rozwiązanie współgra z najnowszą modą na otwartą przestrzeń okienną. Zatem np. zasłony do salonu mogą być szyte z tkanin lżejszych i jaśniejszych, a zasłony zaciemniające, ciemniejsze i grubsze, znają swoje zastosowanie np. w sypialni.

Jeśli chodzi o funkcje ozdobne zasłon to wyglądają one bardzo dekoracyjnie zarówno po odsłonięciu, jak i zasłonięciu. Mają wyjątkową zdolność do nadawania wnętrzom ciepłego klimatu. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do rolet czy żaluzji nie wpasowują się w przestrzeń okna, ale zajmują sporo miejsca wokół. Z tego względu lepiej sprawdzają się w większych pomieszczeniach, których optycznie nie pomniejszają. Jednocześnie większa przestrzeń staje się bardziej przytulna. Może być to szczególnie istotne przy nowoczesnych, minimalistycznych projektach. Ozdobne zasłony łagodzą ich surowość komponując się jednocześnie z całością.

Natomiast jeśli ozdobne zasłony mają pojawić się we wnętrzach mniejszych warto zdecydować się na materiał gładki, bez ozdobnych deseni lub ozdób. Dodatkowo kolorystyka powinna być tu jaśniejsza po to, aby w jak największym stopniu uniknąć efektu optycznego zmniejszenia wielkości pomieszczenia.

Materiały i kolorystyka

Oferta tkanin ozdobnych zasłon jest bardzo rozbudowana. Wybór dotyczy kolorystyki, grubości materiałów, faktur oraz ozdobnych deseni. Wszystkie tkaniny są naturalne. Cechuje je także wysoka jakość. Ponadto oferta przygotowania zasłony na wymiar pozwala dopasować ją do okien o różnych, w tym niestandardowych, wymiarach.

Różnice w grubości mają wpływ na funkcje zasłon; mogą zastępować firany i wpuszczać do pomieszczeń więcej światła. Różnice w grubości sprawiają także, że zasłony mogą być wykorzystywane także w pomieszczeniach o mniejszej przestrzeni. Z uwagi na to, że zasłona tworzy coś na kształt ramy wokół okna i nie może być wkomponowana w jego przestrzeń w mniejszych wnętrzach powinny raczej znaleźć się tkaniny delikatniejsze i gładkie, pozbawione wzorów.

Tkaniny delikatniejsze i jaśniejsze bardzo dobrze sprawdzą się też w pomieszczeniach takich jak pokoje dzienne (często połączone z kuchnią) czyli tam gdzie potrzeba nam dużo światła w ciągu dnia. Ten rodzaj tkanin przytłumi światło i zacieni wnętrze, ale nie odetnie całkowicie promieni słonecznych. Z kolei tkaniny grubsze sprawdzą się tam, gdzie światło powinno być zablokowane np. sypialnia. Potrzeba tam nie tylko więcej chłodu (funkcja ochrony przed słońcem w ciągu dnia), ale także odcięcia dopływu sztucznego światła nocą.

Na dużych przestrzeniach można bez obaw stosować materiały w ciemniejszych kolorach, cechujące się grubą fakturą i/lub ozdobnymi wzorami. W dużym pomieszczeniu zasłona nie będzie tworzyć efektu zmniejszenia jego wielkości, co więcej ociepli przestrzeń i nada jej przytulności. Tym bardziej, że obecnie często zasłony tego typu w ciągu dnia pozostają całkowicie rozsunięte; przestrzeń okna jest otwarta, a wnętrze pełne światła.

Systemy zasłon na karnisze rurowe

Karnisze rurowe to najbardziej klasyczny sposób na wieszanie zasłon ozdobnych. Umieszcza się je nad oknem. Charakteryzują się wysoką jakością i minimalistycznym wzornictwem. Podtrzymują materiał zasłon, a jednocześnie komponują się z nim dzięki klasycznym kolorom. Naturalne jest, że na codzień zasłony mogą być często rozsuwane i zasuwane; przy ich zakupie należy zatem odpowiednio wymierzyć długość. Optymalnie powinny się kończyć około 1,5cm nad podłogą. Rozsuwanie i zsuwanie ułatwiają przelotki. Zasłony na przelotkach to zasłony, w których otwory wszyto metalowe kółka, dzięki czemu całość łatwo przesuwa się po karniszu.

Parametry techniczne zasłon na karnisze rurowe:

 • Marszczenie x 200 % - oznacza to, że po umarszczeniu gotowa zasłona będzie dwa razy węższa.
 • Dół produktu – oryginalna taśma obciążająca lub dół pojedynczy o wysokości 10 cm.
 • Niewidoczny, kryty ścieg – zasłona, firana szyta na podszywarce.
 • Boki podwójnie założone; o szerokości 3 cm każdy.
 • Taśma wzmacniająca pod kołami o wysokości 8 cm w kolorze białym, ecru lub czarnym (dopasowanie do koloru tkaniny).
 • Odległość od górnej krawędzi zasłony do karnisza wynosi 2 cm.
 • Kolor nici: białe lub brązowe - dopasowanie do koloru tkaniny.
 • Średnica ringów (kół) – 4 cm.
 • Ilość ringów (kół) - 6 szt. na 1 metr bieżący.
 • Kolor ringów (kół) - srebrny lub złoty do wyboru przez Klienta.
 • Konserwacja – wszyta wszywka z instrukcją czyszczenia tkaniny.
 • Pakowanie – zasłony/firany pakowane w folię i w karton.

Informacje dodatkowe

Jak mierzyć
Wymiary zasłon określa się w metrach; po upięciu na ringach lub haczykach Microflex całość będzie dwa razy węższa. Ringi (przelotki) mają średnicę 4cm, komplet zawiera 6 ringów na 1mb. Przy pomiarach należy założyć, że zasłona powinna kończyć się 1,5cm nad podłogą. W ten sposób jej dół nie będzie się brudził podczas zasuwania/odsuwania.

Jak dobrać kolor
Zasłony mogą pełnić funkcje zaciemniające wtedy można zdecydować się na ciemniejsze barwy i grubszą fakturę tkaniny. Mogą też spełniać funkcję firan i wtedy szyte są z delikatnych i transparentnych materiałów. Wybór często zależy tu od funkcji pomieszczenia, przykładowo w sypialni potrzebne będzie większe zaciemnienie, a w kuchni czy w salonie mniejsze. Kolorystyka zasłon zależy także od tego w jaki sposób urządzone są wnętrza; styl ten może wpłynąć na kolor, fakturę tkaniny czy decyzję o wyborze materiału ozdobionego wzorem. O kolorze może również zadecydować wielkość wnętrza; w tych mniejszych raczej nie powinny pojawić się zasłony w ciemnych kolorach, bo mogą pomniejszyć je optycznie.

Jak zamontować
Zasłony mogą być wieszane na karniszach rurowych lub specjalnych haczykach Microflex. W obu przypadkach tkanina będzie się estetycznie układała. W naszym sklepie są dostępne również karnisze elektryczne, które znacznie ułatwiają przesuwanie zasłon. Będzie to miało szczególne znaczenie przy dużych rozmiarach zamawianych zasłon oraz wtedy kiedy tkanina, z której mają być uszyte będzie gruba, a przez to także cięższa.

Jak czyścić
Zasłony mogą być prane w pralce, a następnie prasowane - zgodnie z instrukcją umieszczoną na materiale. W przypadku zasłon/firan w większych rozmiarach, których nie da się uprać w pralce trzeba skorzystać z usług pralni.


Polecamy