Markizy tarasowe – sposób na upały

Lato w pełni. Na dworze gorąco i każdy marzy o odrobinie cienia. Od kilku lat mamy do czynienia z wysokimi temperaturami w okresie letnim. I o ile jest to wymarzona pogoda na czas urlopu to już nie koniecznie na czas, który spędzamy w mieście po jego zakończeniu. Gorąco panujące na zewnątrz oznacza także wysoką temperaturę w domu. Czyli nie mamy szans w walce z upałem? Niekoniecznie.

Markiza tarasowa to produkt, który pozwala tworzyć cień nad tarasem, balkonem lub oknem. Ponieważ w sklepie internetowym Knall jest produkowana na wskazany w zamówieniu wymiar jej rozmiary mogą być różne i dostosowane do miejsca, które ma ocieniać. Markizy tego typu mogą kojarzyć się przede wszystkim z letnimi ogródkami przy restauracjach czy kawiarniach. Nie ma nic przyjemniejszego niż odpoczynek w chłodnym cieniu przy filiżance kawy. Nic dziwnego, że rozwiązanie stosowane przez właścicieli tego typu lokali tak szybko przyjęło się w domach prywatnych.

Zalety markiz tarasowych

Zalet markiz tarasowych jest wiele, ale niewątpliwie najważniejszą z nich jest właśnie zdolność do tworzenia zacienionej przestrzeni. Kiedy markiza montowana jest nad tarasem lub balkonem mamy dwie korzyści. Zyskujemy miejsce, w którym możemy odpocząć. Przestrzeń stworzona przez rozciągnięty materiał markizy będzie idealnym miejscem do spędzania czasu na dworze podczas ciepłych dni. Dodatkowo dzięki temu osłonięte są szyby co sprawia, że i w środku domu czy mieszkania będzie chłodniej. Latem chcemy spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz, ale kiedy jest gorąco to jest to nie tylko mało przyjemne lecz także może być niebezpieczne. Szczególnie dla małych dzieci i osób starszych. Cień, który sami możemy stworzyć w określonym miejscu likwiduje ten problem. W przypadku markiz montowanych nad oknami zyskujemy zacienienie pomieszczeń i obniżamy temperaturę w nich panującą.

Zaletą markiz tarasowych jest także ich wysoka estetyka. Do produkcji wykorzystywane są specjalne tkaniny akrylowe, akrylowe wodoodporne oraz poliestrowe powlekane PCV, po to by materiał był odporny na działanie promieni słonecznych i niewielkiego deszczu. Ma to służyć utrzymaniu ładnego wyglądu markizy przez długi okres czasu. Dodatkowo cała konstrukcja jest tak projektowana, aby była odporna na podmuchy wiatru – profile są grubsze; ponadto maluje się je metodą proszkową dzięki czemu są odporne na rdzewienie. Sterowanie materiałem jest bardzo proste. Robimy to przy pomocy mechanizmu elektrycznego lub ręcznie za pomocą estetycznej rączki. Nie trzeba rozwijać całej powierzchni tkaniny, zatrzymujemy jej płachtę w dowolnym momencie.

Na estetykę markiz wpływa także paleta barw materiałów, można wybierać różne zestawy kolorystyczne i w ten sposób dopasowywać całość do koloru elewacji budynku. Utrzymaniu estetyki markiz służy także odpowiednia dbałość o tkaninę. Z rozciągniętego materiału można regularnie usuwać zabrudzenia w postaci kurzu, liści lub gałązek. Robimy to za pomocą zwykłej szczotki na dłuższym kijku. Pod koniec sezonu można zdjąć i wyprać materiał. Bardzo dobrze posłuży do tego miękka gąbka i woda z delikatnym detergentem. Materiał przed zwinięciem trzeba bardzo dokładnie wysuszyć. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór takiego modelu markizy, w którym materiał zwija się do specjalnej kasety (np. model Palladio).

Markizy okienne pionowe czyli rolety typu screen

Przy temacie markiz warto wspomnieć także o markizach pionowych czyli tzw. roletach typu screen. To jeden z najnowocześniejszych rodzajów rolet zewnętrznych. Tworzy je specjalna siatka montowana przed szybą okienną. Zatrzymuje ona promienie słoneczne zanim dotkną szyby tworząc coś w rodzaju ekranu termicznego – stąd też ich nazwa „screen". Zatrzymanie promieni przed szybą jest niezwykle skuteczne jeśli chodzi o utrzymanie komfortowej temperatury w środku pomieszczeń ponieważ szyby odpowiadają za nagrzewanie w około 80%. Więcej o roletach typu „screen" tutaj.

Blog