Okna modne w 2019 roku

Początek roku to nie tylko początki realizacji noworocznych postanowień to także czas na to, aby planować zmiany i zastanawiać się w jaki sposób je zrealizować. Jeszcze trochę ospali po Świętach, ale już z majaczącą w oddali wiosną chcemy coś zmieniać, chcemy planować kształt nadchodzących miesięcy i wydarzeń, które mają nam w ich trakcie towarzyszyć.

Okna modne w 2019 roku

Nasze plany są bardzo różne, jedne drobne inne większe. Z pewnością jednak do najważniejszych należą te związane z domem, z miejscem, w którym dzieją się nasze codzienne sprawy. Magiczne słowa remont, budowa czy kupno (domu/mieszkania) przyprawiają nas o dreszczyk, i strachu i emocji. Co, jak, gdzie, kiedy no i oczywiście - jak ma wyglądać. Moda to słowo, które dotyczy wielu rzeczy, w tym także budownictwa no i oczywiście tego, jak mają wyglądać okna. To one bardzo często określają wygląd całej bryły budynku. Jaki będzie rok 2019 w stolarce okiennej? Poniżej kilka najważniejszych trendów.

Obowiązujące trendy

Jeszcze nie skończył się rok 2018, a już architekci rozmyślali jaki ma być 2019, co będzie obowiązywało w projektach w nadchodzącym roku. Czy pojawią się nowości, czy może trendy będą powracać. Zobaczmy zatem:

  • Światło i przestrzeń – duże przeszklenia cały czas w modzie. Rozpoczyna się kolejny rok, w którym w projektach królowały będą duże przeszklenia. Dotyczy to zarówno budownictwa jednorodzinnego, jak i miejskiego. Domy pozostaną przestronne i jasne, z przeszkleniami często zajmującymi całą ścianę. Łączenie przestrzeni salonu z kuchnią i okna wychodzące na ogród pozostaną obowiązującymi trendami. Budownictwo miejskie także stawia na doświetlanie wnętrz; w ten sposób w przestrzeni miejskiej pojawiają się eleganckie bryły budynków, a ich wnętrza są pełne światła, co sprawia, że wydają się bardziej przestronne. Duże tafle szkła mają zdolność nadawania budynkom lekkości, przy czym przy obecnym poziomie technologii w żaden sposób nie wpływają na utratę ciepła.
  • Energooszczędność – ekonomiczne budownictwo. Rosnące koszty użytkowania energii sprawiają, że projekt okien jest w pewnym sensie traktowany jak inwestycja. W domach energooszczędnych duże przeszklenia często projektowane są od strony południowej. W ten sposób wnętrza są nagrzane i zużywają mniej energii. Nowoczesne okna mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne zapewniające zatrzymanie ciepła; bardzo ważny jest tu jednak ich właściwy montaż.
  • Profile – minimalizm. Wąskie profile okienne pozostaną na topie. Minimalizm nie ma wpływu na jakość, to do niej przykłada się największą uwagę – odpowiednia izolacja ma bardzo duże znaczenie w odniesieniu do stosowania dużych przeszkleń i domów energooszczędnych. Tu przede wszystkim uwagę należy zwrócić na profile aluminiowe; są lekkie, ale charakteryzuje je wytrzymałość i sztywność. Ponadto są odporne na działanie wysokich temperatur i korozje.
  • Kolory – trochę zmian. Utrzyma się moda na szarość, antracyt i biel jednak w projektach coraz częściej zaczną się pojawiać barwy z naturalnym widocznym rysunkiem drewna. Okleiny imitujące drewno będą wprowadzać do wnętrz więcej cieplejszej atmosfery.

Blog