Jak się lepiej wysypiać dzięki zamontowaniu w sypialni rolety knall dzień noc

« Wstecz do bloga

Statystyki poświęcone znaczeniu snu w życiu człowieka, nie pozostawiają wątpliwości, co do tego, jak duża jest jego waga. Z szacunkowych wyliczeń wynika, że przesypiamy od 25 do 35 procent naszego życia. Jeśli więc mamy żyć około 80 lat, w łóżkach spędzimy nawet 25 z nich. Mając to na uwadze można się dziwić, że nie przywiązujemy do snu tak dużej wagi, jak powinniśmy.

Dlaczego sen jest ważny?

Choć w czasie snu nasza aktywność jest zmniejszona, a tym samym zużywamy mniej energii, nasz mózg i inne części składowe organizmu pracują na wysokich obrotach. Gdy śpimy dochodzi do:

 • organizacji i zapisywania informacji, jakie nasz mózg zbierał przez cały poprzedni dzień,
 • reorganizacji oraz komunikacji pomiędzy komórkami nerwowymi,
 • odpoczynku i odnowy większości narządów i tkanek w naszym ciele,
 • produkcji amin i hormonów, dzięki którym nasz organizm może prawidłowo funkcjonować za dnia.

Nietrudno się domyślić, że skoro sen ma tak duży wpływ na organizm, jego niedobory szybko mogą się stać widoczne gołym okiem. Niestety, bardzo często ich objawy są niejednoznaczne. Choć więc borykamy się z nimi, przez długi czas nie jesteśmy świadomi tego, że gdybyśmy tylko spali lepiej, dłużej i w lepszych warunkach, nasze problemy zniknęłyby niemal natychmiast. Jak zatem rozpoznać, że nasza higiena snu wymaga staranniejszej refleksji? Lista objawów niedoboru snu jest długa, a czołowe pozycje znajdują na niej:

 • Problemy z koncentracją i obniżenie zdolności poznawczych.
 • Zaburzenia nastroju i stany lękowe.
 • Słabsza kondycja fizyczna i szybkie męczenie się.
 • Spadek odporności organizmu wraz z tendencją do częstszego zapadania na infekcje i zakażenia.
 • Zaburzenia metaboliczne objawiające się problemami z utrzymaniem prawidłowej wagi nawet pomimo braku zmian w sposobie odżywiania się.

Czynniki wpływające na dobry sen

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak się lepiej wyspać, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jakie czynniki wpływają na jakość snu. Nietrudno się przecież domyślić, że nie wystarczy kupić stosunkowo drogie łóżko, aby mieć pewność, że od tej pory będziemy zasypiać w komfortowych warunkach.

Jednym z ważniejszych czynników wydaje się dbałość o pewne rytuały związane ze snem. O ile wielu młodym ludziom udaje się zasnąć w praktycznie każdych warunkach, o tyle osoby, które mają nieco więcej lat, nie mają już tyle samo szczęścia. Nic więc dziwnego, że wiele wagi przywiązuje się do tego, aby organizm był przygotowany na sen. Jednym z cenniejszych zaleceń wydaje się to, które zakłada, że na sen powinno się przeznaczać nawet dziewięćdziesiąt procent czasu spędzonego w łóżku. Jeśli pobyt w nim będziemy wykorzystywać na czytanie, oglądanie telewizji i jedzenie, może się okazać, że nasz organizm zamiast zrelaksować się, będzie przyspieszał aktywność. Warto pamiętać też o tym, że nasze organizmy cenią sobie regularność. Jeśli więc tylko jest to możliwe, powinniśmy nie tylko kłaść się, ale również wstawać zawsze o tej samej porze. Czasem spokojny sen można też osiągnąć dzięki prostym trikom. Wiele osób zmagających się z bezsennością potwierdza, że problemy z zasypianiem i wybudzaniem się w nocy stały się mniej dotkliwe, gdy zdecydowały się na postawienie budzika poza zasięgiem wzroku.

wyspana-kobieta.jpg (72 KB)

Odpowiadając na pytanie o to, jak dobrze się wyspać, nie wolno zapominać także o tym, jak duży wpływ na jakość naszego snu ma oświetlenie pomieszczenia, w którym śpimy. Gdybyśmy żyli w idealnych warunkach, nasz rytm dobowy byłby regulowany przez naturalne światło w jednej z dwóch postaci. Spalibyśmy wtedy, gdy operowałoby światło księżyca i bylibyśmy aktywni wtedy, gdy świeciłoby światło słoneczne. Niestety, nietrudno się domyślić, że warunki, w jakich funkcjonujemy są dalekie od idealnych. Musimy więc wspierać się sztucznym światłem oraz osłonami okiennymi takimi, jak rolety dzień noc.

Rolety dzień noc i ich wpływ na wysypianie się

Nasz organizm uwielbia wypoczywać i regenerować się wtedy, gdy nie dociera do niego ani światło dzienne, ani sztuczne światło generowane choćby przez uliczne latarnie i przejeżdżające nieustannie samochody. Tylko wtedy wytwarza melatoninę w odpowiednio dużej ilości, a przecież to właśnie ten hormon wydzielany przez zlokalizowaną w mózgu szyszynkę jest naturalnym lekiem na bezsenność i zaburzenia rytmu snu. Do niedawna problemy z oświetleniem rozwiązywano przede wszystkim inwestując w firany i zasłony. Choć jednak poprawiały one estetyczny odbiór sypialni, trudno było je uznać za rozwiązania idealne. Dziś alternatywą dla nich stają się rolety dzień i noc – nie mniej atrakcyjne, a przy tym jeszcze bardziej funkcjonalne.

Dlaczego rolety noc i dzień są w stanie skutecznie poprawić komfort snu osób decydujących się na zainwestowanie w nie? Ich sekretem okazuje się przede wszystkim innowacyjny krój materiału. W ciągu dnia pozwala on na ograniczenie dopływu światła słonecznego do pomieszczenia, dzięki czemu nadal jest w nim widno, słońce jednak nie oślepia nas pozwalając w skupieniu wykonywać codzienne obowiązki. Ich montaż jest także skutecznym sposobem na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, które nie nagrzewa się tak szybko. Docenią to nie tylko właściciele sypialni, salonów i pokojów dziecięcych zlokalizowanych na poddaszu.

Niezwykłe właściwości, jakie posiadają gotowe rolety dzień noc ujawniają się jednak przede wszystkim wtedy, gdy zaczynamy przygotowywać się do snu. Tkaninę, z której są wykonane można ustawić tak, aby przedostawanie się sztucznego i naturalnego światła ograniczyć do minimum. W ofercie firmy Knall można znaleźć nawet grupę produktów wykonanych z tkanin BLACK OUT. Ich niepowtarzalność kryje się w tym, że są one dodatkowo podgumowane. Dzięki temu zaciemnienie może osiągać poziom nawet 99 procent. To idealne rozwiązanie dla osób, które pracują w nocy, a w dzień mają problem z zapadnięciem w sen i utrzymaniem go. Tę grupę rolet dzień noc docenią jednak z pewnością także pozostali odbiorcy.

Rodzaje rolet dzień noc, które można zamontować w sypialni

Decydując się na montaż rolet dzień noc w sypialni można sięgnąć po jedno z co najmniej kilku rozwiązań. Na pierwszy plan wysuwają się rolety klasyczne nazywane też niekiedy wolnowiszącymi. Mają dość delikatną strukturę i dużą powierzchnię, sprawdzają się więc przede wszystkim w większych pomieszczeniach, w których pewne ograniczenie dostępu do okna nie powinno być dla nikogo problemem. Tym, co przemawia za ich zakupem, jest też relatywnie niska cena.

Jeśli kupujący nie dysponuje aż tak dużą ilością wolnego miejsca, najprawdopodobniej rozwiązaniem idealnym dla niego okażą się mini rolety. Nie są one wcale mniej funkcjonalne niż ich pozostałe odpowiedniki, a ich znakiem rozpoznawczym jest to, że montuje się je do ramy okna – za pomocą specjalnej taśmy lub haczyków. Ku zadowoleniu kupujących, nie wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia ramy, na rolety dzień noc mogą więc zdecydować się również te osoby, które wynajmują mieszkanie.

Prawdziwym hitem są jednak dziś rolety kasetowe dzień noc. To właśnie one są opisywane jako najwygodniejsze, choć należy liczyć się również z tym, że trudno mówić o nich jako o rozwiązaniach tanich. Materiał rolet kasetowych charakteryzuje się tym, że przylega bezpośrednio do powierzchni okiennej. Nie trzeba więc obawiać się o to, że nieustannie będzie się na nim gromadzić kurz.

Wybór optymalnej kolorystyki rolet dzień noc - kolory i ich wpływ na poprawę snu

Rolety dzień noc do pokoju dziecięcego, sypialni lub pokoju gościnnego można wybierać w oparciu o zróżnicowane kryteria. Ich producent nie stroni od różnych rozwiązań kolorystycznych, często będących w stanie zaskoczyć odbiorców. Szukając idealnego rozwiązania warto zastanowić się jednak nie tylko nad tym, które kolory rolet będą najlepiej korespondować ze stylem, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Nie mniej istotne wydaje się to, jak ich kolorystyka będzie wpływać na jakość naszego snu.

Osoby zawodowo zajmujące się szeroko rozumianą psychologią koloru zwracają uwagę przede wszystkim na niebieskie rolety. To właśnie ten kolor jest postrzegany jako najbardziej usypiający, nie powinno więc być dla nikogo zaskoczeniem to, że właśnie w takiej tonacji często utrzymane są sypialnie w hotelach. Dobrym pomysłem będą jednak z pewnością także żółte, zielone i białe rolety dzień noc. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wybierać te utrzymane w ciemniejszej tonacji. W ofercie Knall bez trudu znajdziemy także rolety granatowe, grafitowe, szare, brązowe, a nawet czarne.

Ile kosztują rolety dzień noc?

Cena rolet dzień noc jest uzależniona od kilku czynników. Najważniejsze to:

 • rodzaj rolety,
 • liczba rolet (często można liczyć na zniżki przy większych zakupach),
 • pochodzenie rolety,
 • jakość i rodzaj materiałów wykorzystywanych do jej produkcji,
 • miejsce zakupu (sklep internetowy zwykle oferuje bardziej przystępne ceny niż jego stacjonarny odpowiednik).

Do ceny rolet dzień noc należy doliczyć też koszt ich montażu. Nie zaleca się oszczędzania na tej czynności, bo ma ona wpływ nie tylko na funkcjonalność rolet, ale również na ich żywotność.

Czy potrzebuję rolety dzień noc na wymiar?

Choć w sklepach nie brakuje gotowych rolet dzień-noc, nie każdemu odpowiadają tego rodzaju rozwiązania. Nic więc dziwnego, że także rolety dzień noc na wymiar cieszą się dużym powodzeniem. Ich odbiorcami są przede wszystkim kupujący, których okna mają niestandardowe wymiary. Nie jest przecież powiedziane, że te nowoczesne rozwiązania nie mogą pojawić się choćby na poddaszu. Rolety dzień noc na zamówienie powinny jednak spodobać się także osobom ceniącym sobie nietypowość stylistyczną. Producent umożliwia dziś modyfikowanie, zgodnie z oczekiwaniami klienta, nie tylko rozmiaru rolet, ale również ich faktury, kolorystyki i sposobu sterowania. Jeśli więc marzą nam się falowane, pomarańczowe rolety noc i dzień, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby wcielić takie marzenie w życie. Co warte podkreślenia, firmy oferujące rolety na zamówienie coraz częściej polecają też swoim klientom stojące na wysokim poziomie usługi montażowe. Zapewnia to wysoką jakość i komfort użytkowania na lata.

Blog

Sprawdź również

Wszystkie artykuły i porady »