Markizy – prosty sposób na cień

Markiza tarasowa i markiza balkonowa to prosty sposób na zapewnienie sobie komfortowego cienia podczas upalnych dni, które nareszcie nadeszły. Słońce i piękna pogoda dają nam zastrzyk energii. Warto jednak zadbać o to, aby w dowolnej chwili można było schować się w przyjemnym cieniu. Dodatkowo rozsunięta markiza osłania wnętrze domu więc w środku także jest wyraźnie chłodniej.

Markizy od lat cieszą się coraz większą popularnością. W ofercie pojawiają się nowe rozwiązania dostosowane do potrzeb naszych klientów. W tej grupie produktów mamy: markizy okienne, markizy tarasowe, markizy Veranda, markizy balkonowe oraz markizy boczne.

Materiał osłony po rozsunięciu tworzy zacienioną przestrzeń. W zależności od pory dnia materiał można rozsuwać/zsuwać i decydować o obszarze tarasu czy balkonu, który osłania.

Rodzaje produktów
Ponieważ oferta markiz jest rozbudowana bez trudu można wybrać odpowiednią do potrzeb.

Markiza balkonowa charakteryzuje się mniejszym wysięgiem (dostosowanym do rozmiarów balkonów) oraz większym kątem pochylenia. Dzięki temu na niewielkiej powierzchni balkonu zapewnia głęboki cień. Można montować ją samodzielnie do ściany/sufitu lub balustrady balkonu. Markiza na taras charakteryzuje się większą powierzchnią dostosowaną do wielkości tarasu. Wymiar można dostosować podczas składania zamówienia (np. markiza 4x3) należy jednak zwrócić uwagę na dostępne wymiary maksymalne. Markiza tarasowa w kasecie zapewnia utrzymanie estetyki materiału na długi czas. Z uwagi na rodzaj produktu nie demontuje się go po sezonie letnim; kaseta zapewnia odpowiednie zabezpieczenie tkaniny w okresie jesienno – zimowym.

Nowością są markizy boczne. Montuje się je w poziomie a rozsunięty materiał nie tylko blokuje promienie słoneczne padające z boku, ale także tworzy coś na kształt estetycznego parawanu. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w zabudowie szeregowej lub w apartamentach.

Nowością są też markizy typu Veranda służące do osłony przed słońcem przeszklonych ogrodów zimowych. Przestrzeń ta latem znacznie się nagrzewa pomimo, że często zakładane są w niej klimatyzatory. Markiza Veranda montowana po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie przeszklenia w części dachowej skutecznie ogranicza stopień nagrzania, a dzięki temu wpływa na redukcję kosztów ewentualnej klimatyzacji.

Markiza pionowa służy osłonie przed słońcem okien pionowych. Zakładana jest po zewnętrznej stronie szyby więc bardzo dobrze zabezpiecza wnętrze przed nagrzaniem. Zapobiega zetknięciu promieni słonecznych bezpośrednio z szybą i właśnie dlatego jest tak skuteczna u utrzymaniu w środku domu przyjemnej temperatury. Ponadto nie ogranicza całkowicie dopływu światła w przeciwieństwie np. klasycznych rolet zewnętrznych. W pomieszczeniach panuje przyjemny cień.

Estetyka markiz
Materiał markiz pokryty jest specjalnym impregnatem, który zapobiega szybkiemu osadzaniu się na nim zanieczyszczeń. W ten sposób osłona na długo zachowuje swoją estetykę. Markizy ogrodowe zakładane na tarasie mogą być szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych dlatego warto kupić produkt wysokiej jakości. Dotyczy to zresztą wszystkich rodzajów tego typu osłon ponieważ działają na nie silne promienie słoneczne (blaknięcie kolorów). Zdarza się też, że zmoczy je deszcz. Jakość zarówno materiału jak i całego osprzętu wpływa na długotrwały ładny wygląd markizy.

Kolorystykę markiz należy dobrać do stylu elewacji budynku. Materiał może być jednokolorowy lub zdobiony bardzo charakterystycznymi dla markiz kolorowymi pasami. Wybór koloru zależeć też może od stylu budynku – w zabudowie nowoczesnej częściej stosuje się materiały jednobarwne i stonowane. Tym bardziej, że może tego wymagać administrator budynku.

Blog