Jakie żaluzje i rolety knall w urzędach administracji publicznej?

« Wstecz do bloga

Urzędy administracji publicznej to budynki o szczególnym znaczeniu. To właśnie w nich zapadają decyzje ważne dla obywateli, a ich pracownicy nie zajmują się kwestiami ogólnymi, ale tymi, które wpływają na życie konkretnych ludzi. I choć przez dziesiątki lat budynki te kojarzyły się nam z miejscami ponurymi, w których trudno było czuć się swobodnie, dziś odchodzi się od takiego sposobu ich postrzegania. Nowe przestrzenie zachwycają oryginalnością projektów architektonicznych. Stają się coraz bardziej prestiżowe, a tym samym również kwestiom związanym z żaluzjami i roletami pasującymi do nich poświęca się znacznie więcej uwagi.

Budynek administracji publicznej – co to takiego?

Gdy szukamy żaluzji i rolet do domowego biura, sami określamy zasady, jakimi chcemy się kierować. Tylko od nas zależy więc to, czy postawimy przede wszystkim na kwestie związane z bezpieczeństwem, czy też kluczowe znaczenie będzie mieć atrakcyjność wizualna osłon okiennych. Gdy w grę wchodzą urzędy administracji publicznej, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Osoby odpowiedzialne za wystrój budynków użyteczności publicznej również mogą mówić o pewnej dowolności. Muszą jednak liczyć się z ograniczeniami.

Dokumentem, który ma w ich wypadku kluczowe znaczenie jest obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2022 r. dotyczące ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury odnoszącego się do warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Warto się z nim zapoznać choćby po to, aby sprawdzić, czy urząd spełnia wymogi pozwalające na uznanie go za budynek administracji publicznej. W punkcie 6 paragrafu 3 przytaczanego tu obwieszczenia można znaleźć listę budynków użyteczności publicznej. Obejmuje on między innymi:

  • budynki przeznaczone na potrzeby wymiaru sprawiedliwości,
  • budynki przeznaczone na potrzeby kultury i oświaty,
  • budynki powstające na potrzeby kultu religijnego,
  • budynki, w których realizowane są funkcje opieki zdrowotnej i społecznej.

Lista ta obejmuje także budynki przeznaczone na potrzeby administracji publicznej, a więc te, których dotyczy ten wpis. I choć może się wydawać, że przepis ten nie ma wiele wspólnego z żaluzjami i roletami, nie da się mówić o ich wyborze w oderwaniu od niego. Nakładając określone wymogi na osoby odpowiedzialne za projektowanie i budowanie urzędów administracji publicznej wspomina o konieczności korzystania z rozwiązań z odpowiednimi atestami. Zwraca też uwagę na to, jak ważne jest to, aby były to materiały niepalne.

Szczególne potrzeby urzędów administracji publicznej

Jak już wspomniano, wybierając żaluzje i rolety do budynków administracji publicznej należy w szczególny sposób skoncentrować się na tym, czy nie są one wykonane z materiałów łatwopalnych. Nie jest to jednak jedyna kwestia, której należy poświęcić uwagę. Budynki urzędów można podzielić na kilka grup, a jednym z najważniejszych kryteriów podziału jest to, które dotyczy ich dostępności. Urzędy kojarzą się nam przede wszystkim z miejscami, do których każdy może wejść. Owszem, niekiedy pojawia się konieczność wcześniejszego umówienia wizyty, co do zasady jednak w każdej chwili można pojawić się w drzwiach budynku i swobodnie poruszać się po jego korytarzach. Nie jest to jednak norma.

Wśród urzędów administracji publicznej nie brakuje i takich, do których dostęp jest ograniczony. Wynika to zarówno z potrzeby chronienia cennych dokumentów, jak i wykorzystywanego w nich sprzętu. Niejednokrotnie ograniczenia są podyktowane względami bezpieczeństwa w odniesieniu do samych urzędników i prowadzonych przez nich spraw. I do takich budynków można się dostać, zwykle jednak osoba zainteresowana załatwieniem jakiejś sprawy nie może w nich liczyć na więcej niż kontakt z portierem lub recepcjonistką. Konsultacja z urzędnikiem wymaga wcześniejszej zapowiedzi swojej obecności oraz uzyskania zgody na nią. W takim przypadku wybór żaluzji i rolet może okazać się jeszcze większym wyzwaniem. Wymaga nie tylko dopasowania ich do parametrów okien i zapewnienia możliwości kontrolowania przepływu światła. Osłony okienne muszą też podnosić poziom bezpieczeństwa budynku chroniąc pomieszczenia biurowe nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami, ale i przed próbami włamania.

drzwi-bezpieczenstwa.jpg (125 KB)

Cechy żaluzji i rolet w urzędach administracji publicznej

Jeszcze zanim przyjrzymy się konkretnym rozwiązaniom, które mogą się znaleźć w budynkach administracji publicznej, powinniśmy przeanalizować te cechy żaluzji i rolet, którym dobrze jest poświęcić szczególnie wiele uwagi.

  • Ochrona przed nadmiarem światła słonecznego – wydajność pracy urzędów często jest uzależniona od tego, czy warunki panujące w nich sprzyjają efektywnej pracy. Trudno wykonywać ją sprawnie, gdy nieustannie należy zasłaniać się przed promieniami słonecznymi. Wybierając żaluzje i rolety dobrze jest jednak pamiętać o tym, że alternatywą dla okien bez osłon nie jest wcale wprowadzenie do pomieszczenia biurowego pełnego zaciemnienia. Światło dzienne jest zawsze korzystniejsze dla zdrowia niż sztuczne oświetlenie, jeśli więc można z niego korzystać, nie powinno się go ograniczać.
  • Bezpieczeństwo – żaluzje i rolety to nie tylko element dekoracyjny. Kupując je należy upewnić się, że ich obsługa nie będzie skomplikowana. Dobrze jest też zatroszczyć się o to, aby one same nie zachęcały złodziei do włamania się do budynku.
  • Funkcjonalność – osłony okienne mają ułatwiać pracę urzędnikom, a nie czynić ją dodatkowo skomplikowaną. Najlepiej stawiać więc na te, które nie tylko zapewniają prywatność, ale również pozwalają na precyzyjną regulację oświetlenia. Warto pomyśleć o rozwiązaniach sterowanych automatycznie. Ich regulacja może odbywać się w łatwy sposób i nie wiąże się z koniecznością odchodzenia od biurka.
  • Łatwość konserwacji – osłony okienne jako jeden z elementów wyposażenia biura, powinny się dobrze prezentować. Ich kiepski stan techniczny i obecność zabrudzeń z pewnością nie wpłyną korzystnie na sposób, w jaki urzędy są postrzegane przez klientów trafiających do nich. Plusem dobrych rolet i żaluzji jest więc ich nieskomplikowana konserwacja idąca w parze z odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Rolety dzień-noc w urzędzie

Szukając konkretnych rozwiązań, które mogą okazać się znakomitym rozwiązaniem w urzędzie administracji publicznej warto zwrócić uwagę na rolety dzień-noc. To doskonały przykład osłony okiennej, która zachwyca zarówno osoby zainteresowane pięknem wnętrz, jak i te, którym na sercu leży przede wszystkim funkcjonalność. Szeroka gama kolorystyczna sprawia, że można je dopasować do każdego biura, bez względu na to, w jakiej tonacji jest ono utrzymane. Plusem tej grupy rolet jest jednak przede wszystkim to, że wpuszczają dokładnie taką ilość światła, jakiej w danym momencie potrzebuje użytkownik. Łatwe sterowanie sprawia, że ilość ta może być dostosowana także do zmieniających się potrzeb klientów. Jest to cenne wsparcie choćby wtedy, gdy z usług urzędu korzystają osoby mające problem ze wzrokiem.

Inwestycja w rolety dzień-noc, takie jak choćby dostępne w ofercie Knall rolety w kasecie dzień noc MICRO z prowadnicami, to nie tylko możliwość ograniczenia wpadającego do pomieszczenia światła, ale gwarancja intuicyjnego, szybkiego montażu. Ich przygotowywanie na wymiar daje też pewność, że będą świetnie sprawdzać się nawet w tych oknach, których wymiary nie są opisywane jako standardowe. Za ich zakupem przemawia także łatwość, z jaką można utrzymać je w czystości, a także coraz przystępniejsza cena.

Żaluzje fasadowe w urzędzie

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne będące interesującą alternatywą dla klasycznych żaluzji antywłamaniowych. Są doskonałym przykładem znajomości nowoczesnych trendów w architekturze, świetnie wyglądają, a przy tym posiadają wyjątkową funkcjonalność i listę wielu zaskakujących zalet. Tym, co zwraca na nie uwagę jest przede wszystkim łatwość użytkowania. Sprawiają wrażenie dość ciężkich, co zdaje się potwierdzać ich obecność na dużych przeszkleniach. Można sterować nimi jednak automatycznie, a to sprawia, że ich waga nie jest dla nikogo przeszkodą.

Inwestycja w żaluzje fasadowe z oferty Knall, w tym choćby w żaluzje fasadowe C80 w kasecie natynkowe jest uzasadniona także dlatego, że może wiązać się z korzyściami finansowymi. Mamy do czynienia z osłonami okiennymi, które są nie tylko eleganckie i łatwe w obsłudze i konserwacji, ale również energooszczędne. Wpływają na obniżenie kosztów związanych z eksploatacją budynku. Zimą umożliwiają ciepłemu powietrzu ucieczkę na zewnątrz. Latem przyczyniają się do tego, że biura nie nagrzewają się pod wpływem intensywnego słońca, a co za tym idzie – można znacząco ograniczyć użycie klimatyzacji w pomieszczeniach.

Mówiąc o plusach tej grupy żaluzji warto zwrócić uwagę również na to, że ich budowa jest identyczna jak budowa klasycznych żaluzji montowanych wewnątrz budynku. Nachylenie lameli można dowolnie zmieniać w zależności od tego, jak intensywne jest pochodzące z zewnątrz światło słoneczne. W rezultacie nie musimy obawiać się konieczności całkowitego zaciemnienia wnętrz jako alternatywy dla mocnych promieni słonecznych. Konstrukcja żaluzji sprawdza się także zimą, gdy wcale nie jest łatwo o właściwe doświetlenie pomieszczeń biurowych. Słońce nie jest wtedy aż tak intensywne, listwy żaluzji mogą być więc uniesione przez cały czas. Co warte szczególnego podkreślenia, pomieszczenia biurowe, w których zainstalowano ten rodzaj żaluzji, są dość trudne do podejrzenia z zewnątrz. Zatrudnione w nich osoby mogą więc wywiązywać się ze swoich obowiązków bez obaw o to, że będą przyciągać ciekawskie spojrzenia. Ten wzrost komfortu z pewnością przypadnie do gustu również ich klientom.

Lista żaluzji i rolet, które mogą zagościć w urzędach administracji publicznej, jest, oczywiście, znacznie dłuższa. Obejmuje także popularne od lat rolety rzymskie, modne verticale oraz efektowne plisy. Warto pamiętać więc o tym, że choć argument finansowy jest tym, który ma dość duże znaczenie, nie mniej ważne jest to, czy osłony okienne sprawdzą się w konkretnych warunkach. Przy ich zakupie dobrze więc brać pod uwagę także takie czynniki jak wielkość okien oraz intensywność nasłonecznienia.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »