Żaluzje fasadowe knall – zewnętrzna osłona przed słońcem

« Wstecz do bloga

Żaluzje fasadowe to nowoczesny i stylowy rodzaj osłon zakładanych po zewnętrznej stronie okien. Zwykle kojarzone są z dużymi, przeszklonymi budynkami jednak żaluzje fasadowe coraz częściej pojawiają się w domach prywatnych. Wynika to przede wszystkim z tego, że ich budowa jest lekka i prosta, dzięki czemu idealnie komponują się z różnymi stylami architektonicznymi. Ponadto są świetnym rozwiązaniem przy dużych przeszkleniach, a te są obecnie niezwykle modne w nowoczesnym budownictwie.

Na czym polega wyjątkowość żaluzji fasadowych? W sumie kryje się to w ich nazwie. Żaluzje fasadowe działają identycznie jak klasyczne żaluzje wewnętrzne, to znaczy, że dzięki ich budowie możemy regulować dopływ światła do pomieszczeń poprzez odpowiednie ustawienie lameli.

Żaluzje fasadowe w praktyce
Żaluzje fasadowe mogą być zakładane w budynkach będących w trakcie budowy lub budynkach już oddanych do użytkowania. Przy budynkach gotowych stosuje się żaluzje fasadowe natynkowe, natomiast w tych będących w trakcie budowy – podtynkowe.

Ponieważ jest to osłona zewnętrzna w produkcji wykorzystuje się tylko materiały spełniające najwyższe wymagania pod względem jakości; dodatkowo utrwala się je termicznie. Muszą być odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych (intensywnego słońca, wiatru, deszczu, gradu, śniegu itp.), tak aby nie traciły swojego estetycznego wyglądu i nie szpeciły budynku. Lamele (poziome listwy żaluzji) wykonane są z profilowanego aluminium i mogą przyjmować kształt litery C lub Z. Wybór kształtu oczywiście zależy od projektu budynku i tego co będzie się z nim lepiej komponować.

Listwy żaluzji są sterowane napędem elektrycznym przy pomocy pilota. Zasada ich działania jest identyczna jak przy żaluzjach wewnętrznych. W zależności od pory dnia, intensywności słońca lub kąta jego padania uchylamy lamele tak żeby do pomieszczeń dostawało się tylko tyle światła ile w danym momencie potrzebujemy. To ważna zaleta żaluzji fasadowych – tylko niektóre typy osłon zewnętrznych zapewniają dopływ naturalnego światła, a żaluzje fasadowe należą właśnie do tej grupy. Dzięki dopływowi słońca w pomieszczeniach można swobodnie funkcjonować. Jednocześnie po całkowitym zasłonięciu lameli budynek jest bardzo skutecznie chroniony przed nagrzewaniem latem, a zimą przed utratą ciepła. Wpływa na to poduszka powietrzna tworząca się między szybą okienną, a pancerzem żaluzji.

Estetyka budynku
Żaluzje fasadowe, jak wszystkie osłony na www.knall.com.pl, produkowane są na wymiar. Dlatego łatwo dopasować je do indywidualnego projektu. Wybór kształtu lameli (listew) pozwala podkreślić wygląd elewacji od zewnątrz; przy całkowicie opuszczonych żaluzjach.

Wybór dotyczy również kolorystyki oraz szerokości lameli. Paleta kolorystyczna została tak dobrana, aby można było łatwo wybrać kolor pasujący do projektu elewacji. Podobnie zróżnicowanie szerokości lameli ma tak ułatwić dopasowanie żaluzji fasadowych do wyglądu budynku żeby całość ze sobą współgrała, a gotowy projekt wyglądał estetycznie.

Blog

Sprawdź również.

Osłony okienne – trendy na 2021

Osłony okienne – trendy na 2021

Styczeń na naszym blogu upływa pod znakiem mody. Dwa tygodnie temu sprawdzaliśmy co ciekawego będzie się działo w aranżacjach wnętrz. Dzisiaj przyjrzymy się...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »