Zasłony Mikroflex

To innowacyjny sposób układania zasłon, mają one na stałe wszyte niewielkie plastikowe haczyki, które sprawiają, że materiał jest zawsze pofałdowany w równych odstępach.

wybierz rodzaj

Cechy ozdobnych zasłon i firan

Wybór zasłon i/lub firan ozdobnych jako sposobu ochrony wnętrz przed słońcem sprawia, że jednocześnie stają się one bardzo istotnym elementem dekoracji wnętrz. Potrafią nadać im
elegancji, ale niewłaściwie dobrane potrafią je przytłoczyć. Dlatego warto poznać najważniejsze zasady ich doboru. Przede wszystkim zasłon i/lub firan nie można wpasować w przestrzeń okna. Ta cecha sprawia iż są osłoną bardzo dekoracyjną, ale i zajmującą sporo miejsca wokół okien. Dlatego najlepiej sprawdzą się w większych pomieszczeniach, w których nie będą sprawiać dominującego wrażenia; szczególnie po zasłonięciu okna. Jeśli jednak zasłony mają być umieszczone w pomieszczeniach niedużych to trzeba pamiętać o tym, aby wybrać jasne
kolory tkanin. W ten sposób uniknie się wrażenia ciężkości i poczucia, że wnętrze jest mniejsze niż w rzeczywistości. Ozdobne zasłony i/lub firany potrafią odmienić charakter pomieszczenia i stać się jego wyjątkowo gustowną ozdobą – zarówno po odsłonięciu jak i zasłonięciu. Odsłonięte zasłony stają się ozdobną ramą okien, a wnętrze jest pełne światła (dzięki transparentnym tkaninom firan). Można także zdecydować się na same zasłony, co współgra z obecną modą na otwartą przestrzeń okienną. Po zasunięciu ochronią pomieszczenia przed słońcem i niekomfortowo wysoką temperaturą w domu/mieszkaniu, dodatkowo wprowadzą wyjątkowo ciepły klimat, szczególnie wieczorem. Tkaniny zasłon i firan są naturalne, identyczne jak w roletach rzymskich. Wysoka jakość tkanin oraz marszczenia sprawiają, że wyglądają i układają się bardzo atrakcyjnie. Jednocześnie wykorzystanie materiałów naturalnych idealnie wpisuje się w najnowsze trendy wystroju wnętrz, które oparte są na prostocie, minimalizmie i naturze. Dzięki temu zasłony i/lub firany dopełniają wnętrza urządzane zgodnie z nowoczesnymi projektami architektury wnętrz. Jednocześnie nie można zapominać, że zasłony i firany są najbardziej klasycznym sposobem osłaniania okien. Na przestrzeni lat zmieniały się tkaniny, modna na określone kolory oraz podnosiła się jakość wykorzystywanych materiałów. Coraz częściej także stosuje się same zasłony (bez firan), które po zsunięciu zostawiają otwartą przestrzeń (często dużych) szyb. Dom staje się pełen przestrzeni i światła, a jego wystrój łączy klasykę z nowoczesnością. W ten sposób zasłony stają się jedną z najbardziej uniwersalnych sposób na ozdabianie i osłanianie przestrzeni okna.

Materiały i kolorystyka

Wybór kolorystyki oraz materiału, z którego będą szyte zasłony powinien współgrać z wystrojem wnętrza oraz jego wielkością. Zadaniem zasłon przede wszystkim jest minimalizowanie ilości promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia oraz dekorowanie jego wnętrza; firany mają głównie funkcję dekoracyjną. Odsłonięte okna sprawiają, że cały dom jest pełen światła i przestrzeni; jednak podczas ciepłych dni zbyt duża ilość wpadającego słońca wpływa także na nieprzyjemnie wysoką temperaturę. Zasunięty materiał zasłony ograniczy dopływ słońca, a co za tym idzie ciepła do wnętrz. Ponadto ograniczy szkodliwe działanie promieni UV, które mogą powodować blaknięcie kolorów ścian i mebli. Druga, równie ważna funkcja zasłon i firan, związana jest z uzupełnianiem stylu wystroju wnętrz. Ogromnym plusem zasłon i firan jest ich uniwersalizm, który sprawia, że wyglądają bardzo dobrze w pomieszczeniach urządzonych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Oprócz tego sprawdzą się w domach/mieszkaniach o odmiennej wielkości (metrażu). Jednak w obu tych przypadkach trzeba odpowiednio dobrać grubość i fakturę tkaniny.

Do pomieszczeń mniejszych najlepiej będą pasowały te w jasnych kolorach, gładkie lub z bardzo delikatnym rozświetlającym wzorem oraz szyte z cieńszych materiałów. Dzięki temu wnętrze stanie się optycznie większe. Zasłony, w przeciwieństwie do rolet, nie są wkomponowane w okno, ale zajmują przestrzeń wokół niego; ciężkie i ciemne mogą zdominować mniejsze wnętrza. Podobnie jest przy intensywnych akcentach kolorystycznych ścian czy mebli – zasłony i/lub firany w takim wnętrzu są jedynie tłem i ich kolory powinny być neutralne. Do wnętrz w stylu klasycznym będą pasowały tkaniny z lekkim połyskiem, cięższe i z ozdobnym deseniem jeśli znajdą się w większej przestrzeni; także w ciemniejszych kolorach. Z kolei wnętrza nowoczesne to jasne kolory, gładka tkanina lub tkanina z zaznaczoną linią prostą. We wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się także wzory florystyczne.


Polecamy