Zasłony na karnisze rurowe

Karnisze rurowe to najbardziej klasyczny sposób na wieszanie zasłon ozdobnych.
Umieszcza się je nad oknem. 

wybierz rodzaj

Cechy ozdobnych zasłon i firan

Najważniejszymi funkcjami zasłon i firan są ochrona wnętrz przed słońcem oraz dopełnianie wyglądu wnętrza, w którym się znajdują. Funkcja związana z ochroną wnętrz przed słońcem wpływa na faktyczne obniżenie temperatury panującej w domu (podczas upałów), ogranicza szkodliwe działanie promieni UV np. blaknięcie kolorów ścian czy obić mebli (ma to duże znaczenie jeśli okna pomieszczenia wychodzą na stronę południową) oraz zapewnia intymność mieszkańcom. Wnętrza, w których znajdują się zasłony ozdobne mogą być zacienione w różnym stopniu, zależy on od faktury wybranego materiału. Wpływa to także na ich funkcje. Oznacza to, że mogą spełniać także rolę firan. Można zatem łączyć materiały o dwóch różnych fakturach – zasłona + firana. W pomieszczeniach, w których powinno być dużo naturalnego światła można wykorzystać tylko materiał delikatniejszy, tak aby po zasłonięciu nie odcinać dopływu słońca, a jedynie zacieniać wnętrze. Można także zdecydować się tylko na tkaninę o grubej fakturze, która w ciągu dnia pozostanie całkowicie odsłonięta – to rozwiązanie współgra z
najnowszą modą na otwartą przestrzeń okienną. Jeśli chodzi o funkcje ozdobne zasłon to wyglądają one bardzo dekoracyjnie zarówno po odsłonięciu, jak i zasłonięciu. Mają wyjątkową zdolność do nadawania wnętrzom ciepłego klimatu. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do rolet czy żaluzji nie wpasowują się w przestrzeń okna, ale zajmują sporo miejsca wokół. Z tego względu lepiej sprawdzają się w większych pomieszczeniach, których optycznie nie pomniejszają. Jednocześnie większa przestrzeń staje się bardziej przytulna. Może być to szczególnie istotne przy nowoczesnych, minimalistycznych projektach. Ozdobne zasłony łagodzą ich surowość komponując się jednocześnie z całością. Natomiast jeśli ozdobne zasłony mają pojawić się we wnętrzach mniejszych warto zdecydować się na materiał gładki, bez ozdobnych deseni lub ozdób. Dodatkowo kolorystyka powinna być tu jaśniejsza po to, aby w jak największym stopniu uniknąć efektu optycznego zmniejszenia wielkości pomieszczenia.

Materiały i kolorystyka

Oferta tkanin ozdobnych zasłon jest bardzo rozbudowana. Wybór dotyczy kolorystyki, grubości materiałów, faktur oraz ozdobnych deseni. Wszystkie tkaniny są naturalne. Cechuje je także wysoka jakość. Różnice w grubości mają wpływ na funkcje zasłon; mogą zastępować firany i wpuszczać do pomieszczeń więcej światła. Różnice w grubości sprawiają także, że zasłony mogą być wykorzystywane także w pomieszczeniach o mniejszej przestrzeni. Z uwagi na to, że zasłona tworzy coś na kształt ramy wokół okna i nie może być wkomponowana w jego przestrzeń w mniejszych wnętrzach powinny raczej znaleźć się tkaniny delikatniejsze i gładkie, pozbawione wzorów. Tkaniny delikatniejsze i jaśniejsze bardzo dobrze sprawdzą się też w pomieszczeniach takich jak pokoje dzienne (często połączone z kuchnią) czyli tam gdzie potrzeba nam dużo światła w ciągu dnia. Ten rodzaj tkanin przytłumi światło i zacieni wnętrze, ale nie odetnie całkowicie promieni słonecznych. Z kolei tkaniny grubsze sprawdzą się tam, gdzie światło powinno być zablokowane np. sypialnia. Potrzeba tam nie tylko więcej chłodu (funkcja ochrony przed słońcem w ciągu dnia), ale także odcięcia dopływu sztucznego światła nocą.

Na dużych przestrzeniach można bez obaw stosować materiały w ciemniejszych kolorach, cechujące się grubą fakturą i/lub ozdobnymi wzorami. W dużym pomieszczeniu zasłona nie będzie tworzyć efektu zmniejszenia jego wielkości, co więcej ociepli przestrzeń i nada jej przytulności. Tym bardziej, że obecnie często zasłony tego typu w ciągu dnia pozostają całkowicie rozsunięte; przestrzeń okna jest otwarta, a wnętrze pełne światła.


Polecamy