Wnętrza w stylu scandi boho

« Wstecz do bloga

W ostatniej części bloga pisaliśmy o trendach w stylach wystroju wnętrz, które będą obowiązywały w roku 2019. Dziś pora na przybliżenie jednego z nich – scandi boho.

Nabierające rozpędu scandi boho to połączenie stylu skandynawskiego z elementami boho. Czy łączenie stylów w świecie wystroju wnętrz to dobry pomysł? Tak, jeśli jest robione z wyczuciem, a style mają pewne wspólne mianowniki, które sprawiają, że całość daje efekt harmonijny, bez sprawiania wrażenia przypadkowo zestawionych ze sobą elementów we właściwie niewiadomym celu.

Wnętrza w stylu scandi boho

Scandi boho jest dla tych, którzy uważają styl skandynawski za zbyt monochromatyczny i nieco za chłodny. Styl boho doskonale przełamuje dominujące w stylu skandynawskim szarości, beże i biele. Nadaje mu wyjątkowego smaku bez efektu przypadkowości i przeładowania. Tradycyjny skandynawski na neutralnej bazie buduje całość drewnianymi meblami i nielicznymi dodatkami z naturalnych materiałów. Dodatki wprowadzają jednolite kolory np. w odcieniach czerwieni czy błękitu. Cenimy go za prostotę i światło, przestrzeń którą daje nam we wnętrzach. Natomiast boho to przede wszystkim mnogość wzorów i kolorów; odzwierciedlenie trochę szalonej artystycznej duszy. Gdzie tu zatem wspólny mianownik?

Ogień i lód – dobrana para
Skandynawski chłód i ogień artystycznej bohemy to pozornie oddalone od siebie o lata świetlne planety. W praktyce, choć różna, to jednak bardzo dobrana para.

Urządzając wnętrza w stylu scandi boho najlepiej jest na neutralnej bazie stylu skandynawskiego budować wystrój dodatkami w stylu boho. Wtedy całość nabiera wyjątkowego wyrazu. Ponadto budowanie wystroju dodatkami ma ten plus, że zawsze możemy coś zmienić wracając do, jak w tym wypadku, czystego i bardziej stonowanego scandi.

Zacznijmy od bardzo ważnej cechy wspólnej tej pary, są nią naturalne materiały wykorzystywane w obu stylach. Surowe drewno, wiklina, len, bawełna to one są wspólnym punktem odniesienia, wokół którego powstaje całość. Zacznijmy od podstawy, którą w tym wypadku jest styl skandynawski - jego chłód jest tu tłem. Szarość, biel i beż, które w nim dominują są wyjątkową oprawą dla żywych kolorów, które cechują boho. Właśnie dzięki minimalizmowi stylu skandynawskiego dodatki w klimacie artystycznej cyganerii nie będą bezładną zbieraniną barw, a wyjątkowym sposobem na ocieplenie wnętrz. Wzorzyste koce i dywany, kolorowe pufy, kosze z wikliny, futrzane narzuty oraz drewniane meble lub dodatki. Ponadto stare obrazki czy plakaty oraz pamiątki z przeszłości. Zdobienia koców, dywanów oraz puf czy poduch to wzory etniczne, chyba najbardziej charakterystyczne dla boho. Meble, zresztą identycznie jak w skandynawskim, powinny być z naturalnego drewna; najlepiej jeśli będą stylizowane na stare. Jeśli lubimy wiklinę lub ratan to dobrze wpasuje się tutaj też pufa, stolik czy pojedynczy fotel.

Boho na tle stylu skandynawskiego to w pewnym sensie sztuka łączenia: wzorzystych tkanin, drewna w stylu retro, kolorowych bibelotów, ceramiki, szkła, plecionek, nietuzinkowych obrazków. Te elementy „podkręcają" skandynawski spokój i harmonijnie z nim współgrają.

Blog

Sprawdź również.

Rolety i żaluzje vs zasłony cz. 2

Rolety i żaluzje vs zasłony cz. 2

We wrześniu na blogu porównujemy dwa typy osłaniania okien – rolety/żaluzje oraz zasłony. W dzisiejszej części czas na przybliżenie produktu jakim są...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »