Wnętrza w roku 2021

« Wstecz do bloga

Co roku o tej porze na naszym blogu przyglądamy się trendom pojawiającym się w urządzaniu wnętrz. Co się zmieniło i czy w ogóle coś się zmieniło? Czy pojawiły się nowe, ciekawe rozwiązania w zakresie dekoracji? Co z kolorystyką? Świat dekoracji wnętrz jest tak samo kolorowy jak świat mody. Warto wiedzieć co będzie się w nim działo w roku 2021, bo może nas to zainspirować do kliku ciekawych zmian, które odmienią dom.

Z prognoz w trendach dekoratorskich roku 2021 wyłaniają się dwie podstawowe koncepcje. Jedna stawia na ekologię, inspirację naturą i minimalizm. Druga natomiast na dekadencję i ekstrawagancję. W obu przypadkach punktem wyjścia będzie nasza osobowość. To słowo pojawia się wszędzie. Nadchodzące trendy nie skupiają się na jednolitych rozwiązaniach; niosą przesłanie, które mówi żebyśmy przede wszystkim pozostawali sobą. Wybierali to co nam się najbardziej podoba, urządzali wnętrza tak żeby czuć się w nich jak najlepiej. Tak, aby były one nasze, a nie wnętrzarskich magazynów. Dlatego ten rok pod względem trendów w urządzaniu wnętrz będzie bardzo zróżnicowany.

Natura
Natura to przede wszystkim ekologia, minimalizm, naturalne materiały, stonowane kolory i rośliny. Kolory tego roku inspiruje piasek i ziemia – delikatne brązy i beże, łagodne szarości, przytłumiona żółć i rdzawy pomarańcz. Warto zwrócić też uwagę na trend tworzenia klimatycznych wnętrz w tonacji szaro – beżowej; tworzy to przestrzeń jasną i przytulną. Jednak pomimo stonowanej kolorystyki absolutnie nie ma tu mowy o nudzie. Projektanci nie zapomnieli bowiem o wielobarwności przyrody. Mamy tu nasycone odcienie zielonego i niebieskiego kojarzące się z wodą, niebem i lasem oraz róż, czerwień i fiolet kolorowych kwiatów. Takie akcenty kolorystyczne ożywiają pomieszczenia, a minimalistyczne aranżacje w tym roku stają się bardziej szykowne i przytulne.

Naturalne materiały wykorzystywane w urządzaniu wnętrz to drewno (nie tylko meble ale także podłogi i elementy ścian), kamień, wiklina, bambus, ceramika, szkło i metal. Ten ostatni do tej pory pojawiał się głównie w kuchni i łazience, ale teraz to także np. lampy i stoliki w salonie. No i naturalnie tekstylia; w tym roku na poduszkach i pledach oraz obiciach sof i foteli będzie królowała delikatna wełna.

Jeśli natura i ekologia to oczywiście vintage. Vintage to niekoniecznie antyki, współcześnie chodzi bardziej o odnawianie mebli, które do tej pory znajdowały swoje miejsce na stychu lub w piwnicy. Dając starym meblom drugie życie i łącząc je z nowoczesnymi elementami tworzymy unikatowy styl związany ze wspomnieniami, ale bez efektu starej graciarni. W tym miejscu warto też wspomnieć o trendzie „wabi – sabi" pochodzącym z Japonii. Skupia się on na niedoskonałościach przedmiotów użytkowych i cieszeniem się ich naturalnym cyklem dojrzewania i starzenia. W designie są rzeczy i materiały noszące ślady użytkowania i pozbawione perfekcyjnego wyglądu.

No i oczywiście rośliny! W tym roku stają się ozdobą samą w sobie „podkręconą" designerskimi doniczkami wykonanymi np. z ceramiki.

Dekadencja
W roku 2021 będziemy czerpać inspirację ze stylów boho i art deco. Art deco to design okresu międzywojennego, szalone lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. Łączy się z eleganckimi pokryciami, bibelotami, lustrami, płynnymi liniami i symetrycznym zagospodarowaniem przestrzeni. Kojarzy się z luksusem, elegancją i dbałością o detale.
Wyróżnikiem są tu także geometryczne linie (prostokąt, kwadrat, okrąg) mebli i lamp. W roku 2021 szczególną popularność zyskuje zaokrąglony kształt sof i foteli. Materiały to głównie drewniane politury i forniry, marmury i złocenia, heban i kość słoniowa. Do ulubionych tkanin art deco należy satyna i aksamit, często pikowana lub zdobiona. Kolory są stonowane i łączone z funkcją pomieszczenia np. szarość i beż salonu ożywia czerwień i głęboki odcień zieleni, a w sypialni czy łazience występują tylko barwy chłodne. Jednak tym co najbardziej jest tutaj charakterystyczne to kontrastowe połączenie czerni i bieli, z którego słynęło paryskie mieszkanie Coco Chanel.

Z kolei boho to zamiłowanie do naturalnych materiałów i oryginalnych ozdób. To styl stawiający na wielobarwność i artystyczny luz; dominują tu intensywne kolory i ich krzykliwe połączenia. Zabytkowe meble łączą się z nowoczesnymi dodatkami i elementami popkultury, sztuka łączy się z folklorystycznym wzornictwem, a egzotyczne dekoracje z delikatnymi materiałami. Dominują tu kolory takie jak intensywna czerwień, turkus, purpura, ale także delikatne pastele szczególnie jeśli we wnętrzu znajdują się wyraziste dekoracje. Z pozornego nieładu wyłania się wnętrze eklektyczne i nasycone kolorem.

Blog

Sprawdź również.

Zalety rolet rzymskich

Zalety rolet rzymskich

Zalety rolet rzymskich Osłony okien muszą spełniać dwa zadania: powinny być funkcjonalne i estetyczne. Nie jest to wcale łatwe, często przecież zdarza...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »