Jak wybrać osłonę okienną

« Wstecz do bloga

Funkcje osłon okiennych mogą być różne w zależności od ich rodzaju oraz od gatunku tkaniny, którą wybierzemy. Dwie podstawowe to ochrona przed słońcem i dekoracja. Jednak jest ich znacznie więcej jeśli brać pod uwagę funkcje pomieszczenia, w którym mają się znaleźć, jego umiejscowienie w domu oraz to gdzie ma znaleźć się osłona – po wewnętrznej czy zewnętrznej stronie okna.

Wybór zależy od stylu wystroju wnętrz i indywidualnych potrzeb. Oferta jest jednak tak rozbudowana, że nie trudno wybrać odpowiedni rodzaj osłony. Wręcz przeciwnie; czasami trudno jest się zdecydować. Ponadto producenci przykładają bardzo dużą uwagę do jakości. Wysokogatunkowe tkaniny i estetycznie wykonany osprzęt powodują, że każda wygląda bardzo estetycznie i podkreśla styl pomieszczenia, w którym się znajduje.

Czym kierować się przy wyborze

Skoro jest tyle plusów to jak wybrać odpowiednią osłonę?
Po pierwsze styl wystroju wnętrza. Od stylu, w którym urządzamy nasze wnętrze zależy bardzo dużo. Czy będą to wnętrza nowoczesne. Czy raczej jesteśmy zwolennikami tradycji. Style urządzania wnętrz są różne, można je nieco modyfikować; można je też ze sobą łączyć. Trzeba tylko pamiętać żeby wszystko harmonijnie ze sobą współgrało bez efektu „przeładowania" i przesytu.

Wielką popularnością nadal cieszy się styl skandynawski i wszystkie jego odmiany. Tu niewątpliwie najlepiej „zagrają" osłony z naturalnych materiałów: żaluzje drewniane i rolety rzymskie, dobrym pomysłem będą także zasłony. Połączenie z naturą i minimalizm to główne cechy tego stylu. Jeśli jesteśmy zwolennikami tradycji to idealnym pomysłem mogą być dekoracyjne zasłony. Zasłony stają się coraz bardziej popularne z uwagi na nowoczesne rozwiązania takie jak np. karnisze elektryczne oraz bardzo wysoką jakość materiałów, z których są szyte. Pełnią także funkcje firan; w zależności od rodzaju materiału jaki wybierzemy.
W temacie uzupełniania stylu wystroju przez osłony wewnętrzne mamy także bardzo oryginalnie wyglądające rolety plisowane. Ich materiał układa się w charakterystyczne plisy, a oryginalnym wyróżnikiem jest to, że umieszczony jest on pomiędzy dwoma szynami. Obie szyny się przesuwają i roleta może znaleźć się np. na środku szyby. Uniwersalnym rozwiązaniem będą natomiast klasyczne rolety materiałowe; duży wybór ich rodzajów sprawia, że dobrze odnajdą się w różnych stylistykach.

Po drugie stopień ochrony przed słońcem. Tutaj możemy mieć do czynienia z różnymi potrzebami. Okna pokoi mogą np. wychodzić na południe i podczas ciepłych dni jest w nich gorąco. Pomieszczenia mogą znajdować się na poddaszu, wtedy będą nagrzewać się jeszcze intensywniej. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się osłony zewnętrzne: rolety zewnętrzne i rolety zewnętrzne typu screen oraz żaluzje fasadowe. Ten rodzaj osłon montowany jest na zewnątrz i tworzy barierę dla promieni słonecznych przed szybą. Pomiędzy oknem a osłoną tworzy się poduszka powietrzna, a szyba pozostaje zimna – to właśnie ona w 80% odpowiada za nagrzanie pomieszczeń. Ten rodzaj osłon świetnie sprawdzi się także na poddaszu użytkowym.
Dobrą opcją będą także rolety wewnętrzne zaciemniające. Tkaniny zaciemniające są podgumowane, a więc dają niemal 100% zaciemnienia. W dobrze zacienionym pomieszczeniu jest automatycznie chłodniej.

Po trzecie funkcje pomieszczeń. Tutaj wybieramy przede wszystkim materiał, jego rodzaj i kolor. W pokojach takich jak kuchnia czy salon można zastosować barwy jasne i wybrać delikatniejszy materiał, po to żeby nawet przy opuszczonych roletach czy żaluzjach pomieszczenia były rozjaśnione. Ta sama zasada dotyczy pomieszczeń mniejszych – jasne osłony nie pomniejszą ich optycznie. Z kolei tam gdzie zwykle się odpoczywa i chcemy ograniczyć dopływ światła można zastosować kolor ciemniejszy lub tkaninę podgumowaną (sypialnia, pokój dziecka)

Dopasowanie

Z tym nie ma problemu. Osłony oferowane w sklepie Knall (zewnętrzne i wewnętrzne) produkowane są na wymiar. Można je dopasować do okien o różnych rozmiarach.

Blog

Sprawdź również.

Wnętrza w roku 2021

Wnętrza w roku 2021

Co roku o tej porze na naszym blogu przyglądamy się trendom pojawiającym się w urządzaniu wnętrz. Co się zmieniło i czy w ogóle coś się zmieniło? Czy...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »