Pytania i odpowiedzi
Ile kosztują rolety zewnętrzne?
Koszt rolet zewnętrznych nie zawsze jest taki sam. Jest uzależniony przede wszystkim od ich rodzaju, choć duże znaczenie ma również jakość ich wykonania. Ceny najbardziej klasycznych, natynkowych rolet zewnętrznych, zaczynają się już od 400 PLN. Za podtynkowe rolety zewnętrzne z moskitierą trzeba jednak zapłacić nawet dwa razy więcej. Na koszt zakupu wpływa też liczba rolet. Podwyższyć może go także usługa montażu, ponieważ wiąże się wysokim kosztem roboczogodziny wykwalifikowanego instalatora oraz dodatkowymi kosztami dojazdu, jednak sam montaż rolety nie jest bardzo skomplikowany i wielu użytkowników montuje je w wlasnym zakresie.
Czy warto założyć rolety zewnętrzne?
Wiele osób podchodzi z ostrożnością do inwestowania w rolety zewnętrzne. Za ich zakupem przemawia jednak co najmniej kilka mocnych argumentów. To właśnie te osłony okienne sprawiają, że możemy cieszyć się wyższą temperaturą w pomieszczeniach zimą i niższą latem. Dobrze dopasowane rolety zewnętrzne są więc w stanie przyczynić się do niższych rachunków związanych z utrzymaniem domu. Rolety zapewniają nam również lepszą izolację akustyczną. Są też trudniejszą przeszkodą niż szyba okienna, gdy ktoś ma zamiar dostać się do domu bez naszej zgody.
Czy rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło?
Rolety zewnętrzne na okna, gdy są odpowiednio dopasowane, mogą znacząco obniżyć rachunki płacone przez nas za ogrzewanie. Są w stanie redukować straty ciepła. Osoby zawodowo związane z ich produkcją i montażem podkreślają przy tym, że redukcja ta może wynosić nawet 15 procent w przypadku okien pasywnych. Gdy w naszych domach znajdują się ciągle jeszcze okna starego typu zyski mogą być jeszcze większe. Już sam pancerz rolety jest w stanie zahamować przepływ ciepła stając się barierą nie do przejścia. Opuszczona roleta zachowuje się przy tym jak poduszka, w której znajduje się nieruchome powietrze. To właśnie ono jest wyjątkowo skutecznym izolatorem.
Jakie wybrać rolety zewnętrzne?
Najbardziej klasyczny podział rolet zewnętrznych dotyczy modeli natynkowych i podtynkowych. Gdy dom lub mieszkanie znajduje się jeszcze w fazie budowy, zakup rolet podtynkowych wydaje się najlepszą opcją. Ich kaseta jest niewidoczna dla oka, a solidny montaż zapewnia wieloletnie bezpieczne użytkowanie. W innych okolicznościach lepszą opcją będą rolety natynkowe. Ich elementy konstrukcyjne pozostają odkryte, plusem rolet natynkowych jest jednak zdecydowanie niższa cena. Także ich montaż jest opisywany jako mniej skomplikowany. Bez trudu możemy więc przeprowadzić go we własnym zakresie.
Ile kosztują pergole tarasowe?
Cena pergoli tarasowych jest uzależniona od wielu czynników. Kluczowe znaczenie ma ich wielkość, nie bez znaczenia jest jednak i to, czy mamy do czynienia z modelami przyściennymi, czy też z wolnostojącymi. Te pierwsze opierają się o fasadę budynku, drugie mogą być jednak umieszczone w dowolnym miejscu. Na koszt pergoli wpływa również jakość materiałów, z jakich jest ona wykonana oraz sposób sterowania. Najtańsze są lekkie pergole przyścienne, które możemy zakupić za mniej niż 9 tysięcy złotych. Wysokiej klasy pergole wolnostojące mogą być jednak nawet pięć razy droższe.
Jak zrobić pergolę na tarasie?
Pergole tarasowe możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią pergole przyścienne, drugą – wolnostojące. Pergole przyścienne są montowane do ściany domu. Tkanina, z których wykonane jest ich zadaszenie jest zwykle zwijana, stanowi przy tym zabezpieczenie nie tylko przed upałem, ale również przed deszczem i gradem. Pergole wolnostojące nie muszą mieć punktu zaczepienia w postaci ściany. Przeważnie składają się z modułów, jeśli więc dojdziemy do wniosku, że obszar zadaszony powinien być większy, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zainstalować kolejny moduł.
W jakiej cenie są pergole?
Na cenę pergoli wpływa przynajmniej kilka czynników. O kluczowej roli można jednak mówić w kontekście ich montażu. Pergole przyścienne można nabyć nie wydając nawet 9000 PLN. W podobnej cenie oferowane są też lekkie modele wolnostojące, choć za zakup bardziej wytrzymałych modeli przyjdzie nam zapłacić nawet pięć razy więcej.
Czy trzeba mieć pozwolenie na pergole?
Osoby, które decydują się na pergolę, czy to w ogrodzie, czy to na tarasie, nie muszą starać się o pozwolenie na jej zakup i montaż.
Co to są pergole?
Pergole są konstrukcjami, które pojawiają się coraz częściej zarówno na tarasach, jak i w ogrodach. Modele wolnostojące można umieścić w dowolnym miejscu, w sprzedaży dostępne są jednak również pergole przyścienne opierające się o jedną ze ścian budynku. Pozwalają na zadaszenie tarasu, można jednak wykorzystywać je również do stworzenia w ogrodzie miejsca spotkań, w którym możliwe będzie schronienie się tak podczas deszczu, jak i w czasie największych upałów. Pergole zalicza się do elementów tak zwanej małej architektury. Pełnią szereg funkcji praktycznych, ich zadanie polega jednak również na podnoszeniu estetyki wokół domu.
Ile kosztuje moskitiera w oknie?
Moskitiera ramkowa na okno to prosty system, dzięki któremu możliwa jest zapewnienie ochrony przed uciążliwymi insektami. Jej cena jest uzależniona przede wszystkim od wielkości okna, choć wpływ na nią ma także jakość materiału, z jakiego jest wykonana. Najprostsze rozwiązania tego rodzaju, montowane na ramie okna z wykorzystaniem metalowych blaszek, kosztują zwykle mniej niż 70 PLN.
Jak samemu zrobić moskitierę na okno?
Moskitiery na okno można dziś kupić w każdym sklepie, w którym sprzedawane są osłony okienne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby przygotować je samodzielnie. Przyda się nam w takim przypadku:
- siatka na owady lub siatka winylowa charakteryzująca się obecnością niewielkich oczek
- taśmy: dwustronnie i jednostronnie klejące.
Pierwszym krokiem podczas samodzielnego przygotowywania moskitiery jest przycięcie siatki tak, aby pasowała do okna przy założeniu, że pozostawimy kilka milimetrów odstępu od jego ściany. Gdy siatka jest już gotowa, możemy nakleić na ramę taśmę dwustronnie klejącą, a potem, po jej dokładnym naciągnięciu – przykleić do niej siatkę. Na ramę moskitiery należy nakleić taśmę jednostronną. Czynności tej dobrze jest poświęcić nieco uwagi. Pozostawienie kulejących miejsc może doprowadzić do sklejenia ramy okna przy pierwszej próbie jego zamknięcia. Przygotowana samodzielnie moskitiera jest zwykle przyklejana do okna od wewnątrz. Oczywiście, można umieścić ją także po jego zewnętrznej stronie, należy jednak liczyć się z tym, że konstrukcja nie będzie zbyt stabilna. W takim przypadku taśma dwustronnie klejąca może okazać się niewystarczająca, warto więc zastanowić się nad tym, czy nie zastąpić jej drewnianymi lub aluminiowymi listewkami.
Jak zamontować moskitierę w oknie?
Montaż moskitiery na oknie nie jest trudnym zadaniem. Jeszcze przed przystąpieniem do niego zalecane jest jednak upewnienie się, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Stosunkowo najłatwiejsze zadanie spoczywa na tych osobach, które decydują się na moskitiery harmonijkowe. Te posiadają zwykle specjalny stelaż montowany w górnej części otworu okiennego. Montaż moskitier rolowanych jest zbliżony do montażu klasycznych rolet. Modele te posiadają kasetę, a ta musi być schowana nad oknem. Moskitiery magnetyczne i na rzep posiadają proste elementy, które przytrzymują siatkę. Można je dowolnie przypinać i odpinać zmieniając położenie rolety w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Moskitiery okienne ramkowe mocuje się zwykle z wykorzystaniem obrotowych haków.
Jakie moskitiery do okien?
Szukając idealnej moskitiery z pewnością szybko przekonamy się, że mamy w czym wybierać.
- Moskitiera ramkowa – najbardziej podstawowy typ tego rodzaju rozwiązania. Jej ramka jest montowana do futryny okna, ona sama może zaś być montowana nawet wtedy, gdy już wcześniej zdecydowaliśmy się na umieszczenie w oknie klasycznej rolety. Plusem tego modelu jest zarówno prosty montaż, jak i nieskomplikowany demontaż. W okresie jesienno-zimowym można więc zrezygnować z takiego rozwiązania. Jedynym minusem moskitiery ramkowej jest brak możliwości odsłonięcia okna tak długo, jak długo ta znajduje się na nim.
- Moskitiera plisowana – jest wykonana z plisowanej siatki i montowana na specjalnej konstrukcji przygotowanej z wykorzystaniem profili aluminiowych. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, zasługuje jednak na uwagę także ze względu na charakterystyczne dla siebie walory wizualne. Moskitiera tego rodzaju może występować w dwóch wariantach. Tylko od kupującego zależy więc to, czy postawi na jej wersję pionową, czy też na poziomą.
- Moskitiera w rolecie – składa się z siatki zwijanej do skrzynki roletowej. Można ją dowolnie opuszczać i podnosić, co przy tym warte podkreślenia, czynności te można wykonywać niezależnie od rolety.
- Moskitiera zwijana – posiada siatkę zwijaną do kasety z wykorzystaniem prowadnic oraz mechanizmu sprężynowego. Można ją opuszczać i rozwijać w zależności od potrzeby. Nie jest zintegrowana z systemem rolet, pozwala to jednak na zastanowienie się nad jej zainstalowaniem bez względu na to, czy w oknie znajduje się już klasyczna roleta, czy też nie.
Ile kosztuje markiza na taras?
Ceny markiz tarasowych są uzależnione przede wszystkim od tego, z jakiego materiału są one wykonane i jaka jest ich wielkość. Nie bez znaczenia wydaje się jednak również sam sposób ich instalacji. Zakup markizy tarasowej to wydatek rzędu 2-4 tysięcy złotych.
Czy na markizę trzeba mieć pozwolenie?
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku pergoli tarasowych oraz ogrodowych, zarówno zakup, jak i instalacja markizy nie wymagają starania się o pozwolenie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której nasz taras nie przynależy do domu jednorodzinnego, ale do bloku, nad którym zarząd sprawuje spółdzielnia lub wspólnota. W takim przypadku warto zainteresować się obowiązującym w tym miejscu regulaminem. Może się okazać, że postawienie markizy będzie wymagać zgłoszenia do odpowiedniej instytucji.
Czy markiza tarasowa chroni przed deszczem?
Odporność markizy tarasowej na deszcz nie zawsze jest taka sama. Jest więc uzależniona przede wszystkim od tego, z jakiej tkaniny wykonane zostało jej poszycie. Najczęściej mamy do czynienia z poliestrem. Co przy tym warte podkreślenia, w jednej z ostatnich faz jego przygotowania do dalszego użytkowania, dochodzi do zabezpieczenia materiału lakierem akrylowym. To właśnie ta czynność zapewnia wyższą niż normalnie odporność markizy tarasowej na deszcz.
Oczywiście, sami możemy podjąć dodatkowe działania, aby doprowadzić do jej wzmocnienia. W tym celu warto zatroszczyć się o to, aby kąt nachylenia markizy wynosił przynajmniej 14 stopni. W takim przypadku osłona nie tylko poradzi sobie z lekkim deszczem lub mżawką, ale również nie będzie stanowić zagrożenia dla osób chroniących się pod nią. Pewnym problemem mogą okazać się przede wszystkim te opady, które trwają dłużej albo są silniejsze. Jeśli nie chcemy narazić markizy na uszkodzenie, w takim wypadku jej zwinięcie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Ile kosztuje montaż markizy tarasowej?
Cena montażu markiz jest uzależniona od co najmniej kilku czynników. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o:
- wielkości markiz,
- rodzaju zastosowanego sterowania,
- lokalizacji miejsca, do którego musi udać się osoba odpowiedzialna za prace montażowe,
Koszt montażu rośnie, gdy mamy do czynienia z markizami sterowanymi elektrycznie, bo ekipa odpowiada również za wprowadzenie w odpowiednie miejsce instalacji elektrycznej. Co do zasady, koszt montażu nie przekracza 300 PLN za metr szerokości markizy. Warto też pamiętać, że wiele firm poleca zaprzyjaźnione ekipy montażowe.
Jaki wiatr wytrzyma markiza?
Specjalna konstrukcja chroni markizy przed ich zerwaniem przez wiatr. Należy jednak liczyć się z tym, że nie każdy model charakteryzuje się jednakową skutecznością. Rozwiązaniem są markizy posiadające dodatkowe wsporniki ramion. Ich zakup jest zalecany zwłaszcza w odniesieniu do miejsc, o których wiemy, że silne podmuchy wiatru są w ich przypadku czymś naturalnym. Osoby zastanawiające się nad tym, czy interesujące je rozwiązanie poradzi sobie z trudnym zadaniem ochrony przed silnym wiatrem, mają dziś znacznie łatwiejsze zadanie niż miało to miejsce do tej pory. Przed zakupem mogą sprawdzić klasę poszyć i na jej podstawie ocenić ich przydatność.
- Klasa pierwsza – pozwala na radzenie sobie z podmuchami do 4 stopni w skali Beauforta, a więc tymi, które wynoszą od 5,5 do 7,9 metrów na sekundę.
- Klasa druga – jest odporna na wiatr do 5 stopni w skali Beauforta, co przekłada się na wartości od 8 do 10,7 metrów na sekundę.
- Klasa trzecia – radzi sobie z wiatrem sięgającym nawet do 6 stopni w skali Beauforta (wiatr o podmuchach od 10,8 do 13,8 metrów na sekundę).
Jak dobrać markizy?
Nie ma jednej definicji markizy, której wybór satysfakcjonowałby kupującego. Możemy jednak wskazać przynajmniej kilka kryteriów, które warto poruszyć zastanawiając się, jakie rozwiązanie wybrać.
Kwestią, którą należy poruszyć w pierwszej kolejności jest ta, czy lepszą opcją będą markizy w kasecie, czy też te, które sprzedaje się bez kasety. Dla tych ostatnich typowa jest odsłonięta rura, na którą nawija się poszycie markizy. Ważną rolę odgrywa i to, jaka wielkość markiz nas interesuje. Przyjmuje się, że za prawidłowo dobrane można uznać przede wszystkim te rozwiązanie, które jest nam w stanie zagwarantować cień na całej powierzchni wypoczynkowej tarasu. W innym wypadku funkcjonalność tej przestrzeni będzie satysfakcjonująca jedynie przez kilka godzin w ciągu dnia. Nie bez znaczenia jest również rodzaj zastosowanego poszycia. Te powinno nie tylko zatrzymywać promienie słoneczne, ale również odbijać szkodliwe promieniowanie UV. Dziś królują wysokiej jakości tkaniny wykonane z akrylu, zwłaszcza jeśli poddano je odpowiedniej impregnacji.
Zakup markiz nie będzie udany, jeśli wcześniej nie zastanowimy się nad tym, czy wystarczy nam rozwiązanie sterowane korbką, czy też znacznie lepszą opcją będą markizy z silnikiem. Ten ostatni również może dawać nam wybór sterowania. Tylko od nas zależy to, czy postawimy na obecny na ścianie włącznik, czy też na pilot lub sterowanie za pomocą aplikacji w telefonie.
Jakie są rodzaje markiz?
Istnieje przynajmniej kilka kryteriów, w oparciu o które dzieli się markizy. Najpopularniejszym wydaje się jednak podział na markizy balkonowe i tarasowe. Te pierwsze charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Wbrew swojej nazwie nie są wcale przeznaczone jedynie do osłaniania okien balkonów o silnym nasłonecznieniu. Można z powodzeniem stosować je także w odniesieniu do loggii, a nawet małych tarasów.
Markizy tarasowe to modele o większych rozmiarach niż klasyczne markizy balkonowe. Ich wysięg może mieć nawet 3,5 metra. Można stosować je po to, aby osłonić duży taras, często jednak wykorzystuje się je również w celu zapewnienia ochrony przed słońcem ogrodom zimowym. Ich typowymi znakami rozpoznawczymi są przegubowo składane ramiona oraz poszycie wykonane z materiału poddanego wcześniejszej impregnacji. Warto zwrócić jednak uwagę również na obecność regulowanego kąta nachylenia.
Czasem możemy spotkać się także z mniej typowymi markizami. Tu warto wspomnieć o modelach koszowych o charakterystycznym, półokrągłym kształcie. Te przeważnie mają do spełnienia funkcję ozdobną. Możemy zaobserwować je na oknach, często jednak pojawiają się również jako ozdoba wejść do sklepów i lokali usługowych.
Czy można zamontować markizę w bloku?
Choć markizy kojarzymy przede wszystkim z osłonami pojawiającymi się na tarasach, wiele osób rozważa również umieszczenie ich na balkonie w bloku. Warto więc pamiętać, że choć nie trzeba starać się w takim wypadku o pozwolenie na budowę, nie można zapomnieć o konieczności zgłoszenia wykonywania robót budowlanych.
Czy kolor markizy ma znaczenie?
Wybór koloru poszycia ma znaczenie nie tylko dlatego, że przesądza o tym, jak będzie się prezentować nasz taras. Nie można zapominać także o tym, że właściwa decyzja będzie wpływać na komfort przebywania na balkonie lub tarasie. Jasność koloru może też być wykorzystywana jako czynnik zarządzający tym, jaka ilość światła będzie przenikała przez wybraną przez nas tkaninę. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im ciemniejszy jest materiał, tym mniejsza jest przepuszczalność światła.
Ile kosztuje ogród zimowy?
Cena ogrodu zimowego pod markizą typu Veranda jest uzależniona od kilku czynników. W grę wchodzi przede wszystkim wielkość konstrukcji, choć duże znaczenie ma również jej zaawansowanie techniczne. Ceny zaczynają się już jednak od 5-7 tys. złotych, co czyni tę inwestycję atrakcyjną również dla tych osób, które obawiają się dużych wydatków.
Jak zrobić ogród zimowy?
Do niedawna tworzenie ogrodu zimowego było możliwe przede wszystkim samodzielnie. Choć więc rozwiązania te ceniono wysoko, często można było usłyszeć, że są one inicjatywami, które powinny zainteresować stosunkowo bogatych inwestorów. Dziś stworzenie ogrodu zimowego jest znacznie prostsze, bo z pomocą przychodzą markizy Veranda. Ich zakup daje nam pewność, że zyskujemy skuteczny sposób na osłonienie ogrodu przed słońcem. Markizy stanowią doskonałą ochronę szklanych przestrzeni nie tylko w czasie upalnego lata, ale również wiosną i jesienią. Inwestycja w markizy ma i ten plus, że pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które w innych okolicznościach zostałyby wydane na zakup wentylatora lub klimatyzatora. Markiza pozwala na wychłodzenie pomieszczenia latem, przydaje się jednak również zimą, gdy ostre słońce może zaburzać naturalny rytm wegetacyjny roślin.
Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę ogrodu zimowego?
Jeśli powierzchnia zabudowy ogrodu zimowego przy domu nie przekracza 25 metrów kwadratowych, nie wymaga się pozwolenia na budowę. Przyjmuje się jednak, że na każde 500 metrów kwadratowych działki mogą wypadać zaledwie dwa takie obiekty. Brak konieczności starania się o pozwolenie nie oznacza jednak braku jakichkolwiek zobowiązań. W stosownym starostwie konieczne jest więc zgłoszenie zamiaru budowy. Tam też należy zdefiniować nie tylko zakres planowanych robót budowlanych, ale również termin ich rozpoczęcia oraz sam sposób, w jaki planuje się ich przeprowadzenie. Jeśli zgłoszenie ma spełniać wymogi formalne, konieczne jest dołączenie do niego oświadczenia informującego o naszym prawie dysponowania określoną nieruchomością na cele budowlane. Co ważne, starostwo nie musi odpowiedzieć na nasze zgłoszenie. Jeśli przez 30 dni od jego zgłoszenia nie wystąpi ze sprzeciwem, oznacza to, że możemy ruszyć z pracami. Na ich realizację mamy 2 lata.
Czy warto mieć ogród zimowy?
Ogrody zimowe kojarzą się nam z rozwiązaniami posiadającymi wiele zalet. Możemy zresztą wskazać wśród nich zarówno te mniej, jak i bardziej oczywiste. Na pierwszy plan wysuwa się to, że trudno o przestrzeń bardziej atrakcyjną nie tylko dla domowników, ale również dla gości. Nie bez znaczenia jest jednak również to, że ogród zimowy powiększa powierzchnię użytkową domu zwiększając jego atrakcyjność także wtedy, gdy zastanawiamy się nad sprzedażą takiej nieruchomości. Wśród zalet ogrodu zimowego wymienia się także:
- możliwość korzystania z ogrodu zimowego w dowolnym momencie,
- możliwość uprawiania roślin, które nie są oczywiste dla klimatu panującego w naszym kraju,
- poprawę mikroklimatu, jaki panuje się w domu.
- Warto pamiętać też o tym, że w sytuacji, w której ogród zimowy nie przekracza 25 metrów kwadratowych, nie potrzeba pozwolenia na jego budowę.
Jak przysłonić ogród zimowy przed słońcem?
Jeśli ogród zimowy ma spełniać powierzone mu funkcje, musi być przestrzenią, która jest osłonięta od słońca przynajmniej na ten czas, w którym przebywają w niej domownicy i gości. Tylko pozornie jest to trudne zadanie. Do niedawna zadanie to było spełniane przede wszystkim przez ozdobne zasłony. Ich skuteczność nie była jednak wysoka, w związku z czym dziś odchodzi się od takiego rozwiązania. Miejsce zasłon zajmują markizy Veranda nie tylko skuteczniejsze w ochronie przed słońcem ze względu na swoje umiejscowienie, ale również znacznie atrakcyjniejsze ze względu na łatwość sterowania nimi.
Czym wyróżniają się rolety w oknach dachowych?
Specyfika ich konstrukcji sprawia, że nie wszystkie rolety sprawdzają się tak samo dobrze, gdy chcemy umieszczać je w oknie dachowym. Stosunkowo tanim i prostym rozwiązaniem są rolety tkaninowe, należy jednak liczyć się z tym, że tylko ich staranny montaż może zapewnić optymalną ochronę przed promieniami słonecznymi. Warto pamiętać też o tym, że zaciemnienie okien połaciowych może być trudniejsze niż innych ich rodzajów. Producenci osłon okiennych starają się rozwiązać ten problem stawiając na specjalistyczne tkaniny – znacznie bardziej odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i na zmianę koloru, do której może dojść właśnie pod wpływem światła słonecznego. Specyficznym potrzebom okien dachowych odpowiadają też rolety rzymskie. Tu jednak warto pamiętać o wyborze tych modeli, które są przystosowane do instalowania na oknach zamontowanych pod kątem. Problemy z regulacją osłon w takich oknach skłaniają wiele osób także ku roletom plisowanym. Te można bez przeszkód regulować przecież nie tylko od góry, ale i z dołu.
Czym charakteryzują się plisowane rolety dachowe?
Rolety plisowane stosowane na oknach dachowych mają co najmniej kilka zalet, na które należy zwrócić uwagę. Na pierwszy plan wysuwa się to, że umożliwiają zasłanianie szyby okiennej nie tylko od dołu, ale i od góry, a także – równocześnie z każdej ze stron. Takie rozwiązanie sprawia, że można je stosować na praktycznie każdym poddaszu, bez względu na to, jakie jest jego przeznaczenie. Specyfika nawigowania roletami plisowanymi przyczynia się również do tego, że pozwalają one na łatwe regulowanie ilością światła słonecznego, jaka trafia na poddasze. Problemem nie jest nie tylko ograniczenie jego dostępu, ale również wprowadzenie zaciemnienia na tyle skutecznego, że nikomu nie powinno przeszkodzić w popołudniowej drzemce. Warte podkreślenia jest zatem także to, że rolety plisowane, aby spełniały powierzone im funkcje, muszą być starannie wybrane. Jeśli więc mają nam służyć przez lata, należy przywiązywać możliwie jak największą wagę do ich wymiarów.
Jakie rolety do okien dachowych Fakro a jakie do Velux?
Wśród wielu rozwiązań, które sprawdzają się znakomicie w oknach dachowych FAKRO, na szczególną uwagę zasługuje grupa rolet wewnętrznych APF. Tu za rozwiązanie wyjątkowo ciekawe można uznać rolety ARP Z-Wave nie tylko chroniące przed światłem, ale i poprawiające wygląd wnętrza. Plusem tego rozwiązania jest również to, że umożliwia ono zyskanie komfortu termicznego. Można o nim mówić nawet w upalne dni, w czasie których przebywanie na poddaszu bez rolet jest nie do zniesienia. Także firma VELUX posiada w swojej ofercie rolety dachowe cieszące się dużym uznaniem nie tylko wśród klientów, ale i wśród ekspertów. Tu na pierwszy plan wysuwają się rolety zaciemniająco-plisowane. Są one doskonałym przykładem rolet typu „dwa w jednym”. Pozwalają na kontrolowanie natężenia światła, jeśli jednak istnieje taka konieczność, są w stanie zapewnić całkowite zaciemnienie.
Jak dobrać rolety do okna dachowego?
Nie ma jednego kryterium, które przesądza o poziomie zadowolenia z rolet stosowanych w oknach dachowych. Z całą pewnością jednak można wskazać na kilka takich, które należy wziąć pod uwagę.
- Przeznaczenie rolety – inne modele sprawdzą się w pokojach dziennych, a inne w sypialniach na poddaszu, w których należy zatroszczyć się na całkowite zaciemnienie.
- Rola komfortu termicznego podczas upałów
- Sposób sterowania
- Sposób montażu i widoczność rolety
Warto pamiętać także o tym, że w przypadku rolet dachowych ogromne znaczenie ma właściwie ich wymierzenie przed zakupem i montażem. Błędy popełniane na tym etapie utrudniają korzystanie z zalet rozwiązań tego rodzaju.
Jakie rolety wewnętrzne do okien dachowych?
Okna dachowe mają swoją specyfikę. Należy liczyć się więc z tym, że tradycyjne rolety mogą nie spełniać pokładanych w nich nadziei. Ich budowa sprawia, że już niewielki kąt nachylenia przyczynia się do odstawania tkaniny od zasłanianej powierzchni. Nic więc dziwnego, że osoby szukające rolet na okna dachowe skłaniają się ku tym rozwiązaniom, które powstają z myślą o oknach połaciowych. Tu na pierwszy plan wysuwają się rolety wewnętrzne plisowane. Nie tylko wyglądają elegancko, ale również doskonale radzą sobie wtedy, gdy pojawia się konieczność rozpraszania światła. Jakby tego było mało, nie mają sobie równych wtedy, gdy zależy nam na zaciemnieniu pomieszczenia. Funkcje rolet tego rodzaju są uzależnione przede wszystkim od tego, jaki materiał znalazł zastosowanie na etapie ich produkcji.
Choć to rolety wewnętrzne wiodą prym w odniesieniu do okien dachowych, nie są jedynymi, których zakup warto rozważyć. O sporej popularności mówi się także w kontekście pochłaniających promienie słoneczne markiz. Coraz więcej uwagi poświęca się też roletom zewnętrznym zapewniającym doskonałą izolację termiczną na poddaszu.
Jak odpowiednio montować rolety dachowe?
Choć wiele mówi się o znaczeniu prawidłowego montażu rolet dachowych, warto pamiętać o tym, że nie wymagają one żadnych specjalistycznych narzędzi. Wszystkie niezbędne elementy przeważnie można znaleźć w opakowaniu rolety. Jej producent zwykle dostarcza też szczegółową instrukcję pozwalającą na samodzielny montaż. Jeśli w zestawie nie ma śrubokrętu, warto zaopatrzyć się w klasyczny śrubokręt krzyżakowy. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie wkrętarki, która przyspieszy pracę.
Przed czym chronią rolety dachowe?
Rolety dachowe są reklamowane przede wszystkim jako rozwiązania zapewniające nam ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Z całą pewnością nie jest to jednak ich jedyny atut. Wiele ich modeli nie tylko pozwala na całkowite zaciemnienie poddasza, ale i za izolację termiczną na bardzo wysokim poziomie.
Ile kosztuje markiza na balkon?
Markizy balkonowe są mniejsze od tych, które montuje się na tarasach. Nic więc dziwnego, że ich zakup wiąże się ze znacznie niższymi kosztami. Te uzależnione są nie tylko od rodzaju markizy. Wpływa na nie również sposób jej mocowania, zastosowane w konkretnym przypadku sterowanie, a także jakość tkaniny wykorzystywanej do produkcji tej osłony. Co do zasady, najtańsze modele można nabyć już za 1100 PLN.
Jak samemu zrobić markizę na balkon?
Choć koszt markizy na balkon nie jest duży, nie brakuje osób, które zastanawiają się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem nie okaże się przygotowanie jej samodzielnie. Okazuje się, że realizacja tego zadania wcale nie jest skomplikowana. Do przygotowania prostej markizy balkonowej przyda się nam przede wszystkim przycięty na odpowiednią długość materiał. Pamiętajmy o tym, że markiza powinna chronić nie tylko przed słońcem, ale również przed lekkim deszczem, warto więc postawić przede wszystkim na materiał wytrzymały, charakteryzujący się wysoką jakością.
Tkanina jest sercem markizy balkonowej, jeśli jednak rozwiązanie to ma spełniać stawiane przed nim oczekiwania, przyda nam się również kilka karabińczyków, stalowa linka i metalowe nity. Gdy wszystkie rozwiązania mamy już pod ręką, możemy przystąpić do działania. Pierwszym krokiem niezmiennie pozostaje wykonanie w tkaninie tunelu. To właśnie w nim umieścimy stalową linkę pozwalającą na zwijanie i rozwijanie materiału. Kolejnym krokiem jest wszycie karabińczyków pełniących rolę zaczepów. Ostatnim krokiem jest zamontowanie markizy i przetestowanie jej działania.
Czy na markizę trzeba mieć pozwolenie?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy każdy z nas może, bez konieczności spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków, zdecydować się na montaż markizy balkonowej. Prawo budowlane nie mówi wprost o takim rozwiązaniu. Osoby zaznajomione z nim powołują się przy tym na artykuł 29. W jego ustępie drugim, oznaczony punktem 15 zapis mówi o tym, że nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, gdy wykonywane przez nas roboty budowlane polegają na instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych. Markiza jest uznawana przez większość ekspertów za takie właśnie urządzenie.
Warto jednak pamiętać, że przepisy prawa budowlanego nie są wcale jedynymi, jakie nas obowiązują. Nie mniej ważny jest regulamin wspólnoty lub spółdzielni. Markizy są zwykle interpretowane jako rozwiązania, które ingerują w elewację budynku. Co za tym idzie, ich instalacja wymaga naruszenia tego, co jest częścią wspólną. W niektórych wspólnotach i spółdzielniach konieczne jest jedynie zgłoszenie zamiaru instalacji markizy. Może jednak okazać się, że podjęcie konkretnych działań będzie uzależnione od oceny sytuacji przez zarząd lub przedstawiciela jednostki opiekującej się budynkiem.
Jak zamontować markizę na balkonie?
Montaż markizy balkonowej może się odbywać na co najmniej kilka sposobów. Najczęściej przytwierdza się ją do ściany, może się jednak okazać, że opcją wygodniejszą i bezpieczniejszą będzie instalacja jej od spodu balkonu znajdującego się nad naszym, a nawet do krokwi dachowych. Jeszcze przed montażem markizy do ściany warto upewnić się, że ta nie jest ocieplona. Jeśli jest docieplenie, wystarczy usunąć odpowiednie fragmenty styropianu, a następnie – umieścić kotwy mocujące w odpowiednim rozmiarze.
Ile kosztuje brama do garażu?
Koszt bramy garażowej jest uzależniony przede wszystkim od tego, jaka jest jej wielkość. Nie bez znaczenia jest jednak i to, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Obecnie o największej popularności mówi się w kontekście bram segmentowych. Te można kupić już od 5500 złotych licząc przy tym na fachowe doradztwo i pomoc w instalacji konkretnego rozwiązania.
Za zdecydowanie tańsze uchodzą bramy uchylne. Te, w wersji nieocieplanej i bez napędu elektrycznego mogą kosztować mniej niż 1000 złotych. Niestety, zajmują znacznie mniej miejsca niż bramy segmentowe, dają się też poznać jako modele, które nie są zbyt bezpieczne, nic więc dziwnego, że systematycznie odchodzi się od ich zakupu.
Jakie są najszersze bramy garażowe
Analizując przepisy prawa budowlanego szybko można przekonać się, że zawiera ono szczegółowe wytyczne odnoszące się do minimalnych wymiarów tak zwanego światła wjazdu do garażu, już po zainstalowaniu bramy. To 2,30 metra szerokości na 2,0 metra wysokości. Oczywiście, parametry garaży dwustanowiskowych są odpowiednio wyższe. Przyjmuje się więc, że bramy do takich garaży powinny mieć od 5,0 do 5,5 metra szerokości, choć w grę wchodzą także ich szersze rodzaje. 5,5 metra szerokości to zwykle maksymalny rozmiar bramy przygotowywanej standardowo. Jeśli, z różnych przyczyn, zależy nam na szerszym rozwiązaniu, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Należy jednak liczyć się z tym, że będą to bramy przygotowywane na indywidualne zamówienie.
Ile kosztuje metr bramy garażowej?
Ceny za metr kwadratowy bramy garażowej są uzależnione przede wszystkim od ich rodzaju. Najtańsze pozostają nieocieplane bramy uchylne i rozwierne zwłaszcza, jeśli są one wykonane z blachy trapezowej i utrzymane w klasycznej kolorystyce (biel, brązy, zieleń, czerń, odcienie szarości). W takim wypadku cena kształtuje się na poziomie 200 złotych za każdy metr kwadratowy takiej bramy. Bramy segmentowe, zwłaszcza w swojej wersji ocieplanej, mogą być nawet dwa razy droższe. Warto jednak pamiętać o tym, że posiadają przynajmniej kilka zalet, o których nie ma mowy w przypadku bram uchylnych, na czele ze znacznie mniejszą ilością wolnego miejsca, jakiej wymagają.
Jakie bramy garażowe polecacie?
Lista bram garażowych dostępnych obecnie w sprzedaży jest dość długa. Nie wszystkie zasługują jednak na jednakową uwagę. Na liście tych, którymi warto zainteresować się w szczególny sposób, jedno z pierwszych miejsc zajmują bramy garażowe segmentowe.
Popularność bram segmentowych nie ma jednego tylko źródła. Ich zalety można więc podzielić na te, które odnoszą się zarówno do ich wyglądu, jak i jakości wykonania. Tu na pierwszy plan wysuwa się funkcjonalność definiowana także jako oszczędność miejsca. Osoby zainteresowane zakupem bram segmentowych zwracają jednak uwagę również na to, że są one w stanie skutecznie ograniczyć straty ciepła w garażu gwarantując jednocześnie nie tylko wyższy komfort użytkowania, ale również bezpieczeństwo.
Sam montaż bramy segmentowej zasługuje w tym kontekście na szczególną uwagę. Zakłada się ją na wewnętrznej ścianie garażu podczas gdy jej płaszcz jest prowadzony pionowo. Dzięki temu konstrukcja znajduje się w środku i nie może być dostrzeżona z zewnątrz. Tylko płaszcz bramy jest widoczny przez osoby, które nie mają dostępu do garażu, a ten może być utrzymany w zróżnicowanej kolorystyce odpowiadającej indywidualnym upodobaniom kupującego. Jeśli brama segmentowa prowadzi do garażu stanowiącego integralna część budynku, konieczne jest podkreślenie jej jeszcze jednej zalety. Jest w takim wypadku rozwiązaniem, które ograniczając utratę ciepła wpływa korzystnie na energooszczędność całego budynku.
Bramy segmentowe mogą być sterowane ręcznie. Zdecydowana większość kupujących decyduje się jednak na poniesienie nieco większego kosztu związanego z zakupem tylko po to, aby zainstalować napęd elektryczny. W takim przypadku otwieranie i zamykanie bramy to czynności, które wymagają zdecydowanie mniejszego wysiłku. Zyskujemy na takim rozwiązaniu także dlatego, że nie generujemy niepotrzebnego hałasu.
Co lepsze rolety czy żaluzje zewnętrzne?
Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe mogą być znakomitym sposobem na udekorowanie domu. Oba rodzaje osłon okiennych zwracają też na siebie uwagę jako te, które są w stanie skutecznie odizolować pomieszczenie od tego, co dzieje się na zewnątrz. Chronią przed zainteresowaniem ze strony włamywaczy, a jednocześnie gwarantują skuteczną izolację akustyczną. Mając to na uwadze trudno dziwić się, że udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, które z rozwiązań sprawdzi się lepiej, nie jest wcale prostym zadaniem. Decyzja zakupowa jest więc w dużej mierze uzależniona od naszych indywidualnych oczekiwań.
Za żaluzjami fasadowymi przemawia przede wszystkim to, że są w stanie ochronić nas nie tylko przed światłem słonecznym, ale i przed upałem. W miesiącach letnich duże przeszklenia dają się we znaki. Prezentują się pięknie, sprawiają jednak, że w pomieszczeniach zaczyna panować nieznośny upał. Na szczęście, zasunięcie żaluzji fasadowych nie tylko rozwiązuje ten problem, ale również sprawia, że w pomieszczeniu zaczyna panować przyjemny chłód. Coraz częściej można usłyszeć, że są one w stanie nie tylko wspierać klimatyzatory, ale wręcz je zastępować. Inwestując w żaluzje tego rodzaju możemy więc liczyć na spore oszczędności. Wbrew obawom wielu osób, żaluzje fasadowe mogą być sterowane nie tylko ręcznie, ale również mechanicznie. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że uważa się to za ich wyjątkowy atut.
Ile kosztują żaluzje zewnętrzne na okno?
Ceny żaluzji zewnętrznych są uzależnione przede wszystkim od tego, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy. Zawsze należy też pamiętać o tym, że rozwiązania na wymiar są zawsze droższe a w przypadku żaluzji fasadowych inna opcja nie wchodzi w grę. Może być to początkowo uważane za ich wadę. Z czasem kupujący dochodzą jednak do wniosku, że doskonałe dopasowanie, jakie gwarantują żaluzje fasadowe na wymiar, uzasadnia poniesienie większego wydatku. Na koszt zakupu żaluzji wpływa także to, w jaki sposób można nimi sterować. Modele sterowane automatycznie są droższe, ich funkcjonalność jest jednak zdecydowanie większa niż ma to miejsce w przypadku żaluzji obsługiwanych siłą naszych rąk.
Ceny żaluzji fasadowych wahają się od 1500 do 2500 złotych za sztukę.
Ile kosztuje montaż żaluzji fasadowych?
Montaż żaluzji fasadowych jest uzależniony przede wszystkim od tego, w jakim miejscu mają one zostać wykorzystane, choć pewne znaczenie ma również to, jaka metoda ich przymocowania do fasady znajduje zastosowanie w konkretnym przypadku. Koszty z nim związane są też uzależnione od tego, w jakiej części kraju mieszkamy. Bardzo często wpływ na cenę usług ma również powiązanie ekipy montażowej z konkretnym podmiotem zajmującym się sprzedażą rolet. Ceny zaczynają się od 300 PLN za sztukę, choć przy instalowaniu większej liczby żaluzji, możemy oczekiwać znaczącego obniżenia kosztów.
Czy żaluzje fasadowe są antywłamaniowe?
Choć osoby inwestujące w żaluzje fasadowe nie myślą zazwyczaj o ich funkcji antywłamaniowej, nie oznacza to wcale, że nie ma o niej mowy. Wiele egzemplarzy obecnych dziś w sprzedaży jest wyposażonych w specjalny rygiel. To właśnie on jest znany jako skuteczna ochrona przed włamaniem. Dzięki ryglowi żaluzje mogą być znakomitym zabezpieczeniem tak w domach prywatnych, jak i w instytucjach publicznych.