Optymalizacja kosztów utrzymania budynku a żaluzje fasadowe knall

« Wstecz do bloga

Bez względu na jego wielkość, dom jednorodzinny generuje koszty nie tylko na etapie jego budowy. Również jego użytkowanie nie należy do najtańszych, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby mieszkać komfortowo. Z pewnych wydatków zwyczajnie nie można zrezygnować. Istnieje jednak przynajmniej kilka takich, które można ograniczyć. Coraz więcej mówi się o poprawie termoizolacyjności budynku, coraz częściej można też usłyszeć o konkretnych rozwiązaniach, które na nią pozwalają. Od niedawna, w centrum zainteresowania kupujących znajdują się też produkty, dzięki którym w miesiącach letnich można zrezygnować z kosztownej klimatyzacji, na czele z żaluzjami fasadowymi.

Jakie są koszty utrzymania domu jednorodzinnego?

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na pytanie o to, ile wyniesie utrzymanie domu jednorodzinnego. Aby na nie odpowiedzieć, zwykle musimy uzyskać szereg bardzo konkretnych informacji. Najważniejszym wydaje się pytanie o to, na jaki rodzaj ogrzewania zdecydowano się w momencie budowy domu. Nie bez znaczenia jest jednak i to, jaki metraż ma dom i jak wiele osób mieszka w nim na stałe. Również stan techniczny budynku wpływa na generowane koszty, w tym zwłaszcza te, które dotyczą rachunków za ogrzewanie. Często wspomina się także o liczbie i rodzaju urządzeń regularnie podłączanych do prądu. Osoby szukające sposobów na obniżenie wspomnianych kosztów pytają też o rodzaj zastosowanego w domu ocieplenia, a także o to, jaki standard sprzętu RTV i AGD wybierają mieszkańcy.

Oszacowanie wysokości ponoszonych wydatków jest trudne. Wskazanie tych, z którymi należy liczyć się w pierwszej kolejności, nie jest już jednak tak skomplikowanym zadaniem. Bez względu na to, jak duży jest dom, należy pamiętać o opłatach z tytułu:

  • kosztów ogrzewania,
  • rachunków i opłat za media,
  • podatków,
  • utrzymania posesji (szambo, wywóz śmieci).

Właściciele domów jednorodzinnych muszą też myśleć o konieczności dokonywania płatnych przeglądów stosowanego przez siebie sprzętu. Pojawia się również obowiązek konserwacji poszczególnych elementów instalacji oraz wymiany tych, które okazują się zawodne.

Jak zmniejszyć koszty utrzymania budynku?

Analizując opracowania poświęcone ograniczeniu kosztów utrzymania domu jednorodzinnego, można być optymistą. Wielu znawców tematu jest zdania, że wspomniane koszty można obniżyć nawet o czterdzieści procent. Szukanie oszczędności najlepiej zacząć od analizy wydatków na energię elektryczną. Jak już wspomniano, rolety fasadowe mogą sprawić, że nie będziemy już potrzebować drogiej klimatyzacji. Przyda się jednak również krytyczne spojrzenie na starsze urządzenia wykorzystywane w domu, a nawet – na umowę zawartą z dostawcą energii elektrycznej. Bardzo często okazuje się, że wysokie rachunki za prąd są, przynajmniej częściowo, konsekwencją naszej beztroski, bo nie przejmujemy się tym, jaką umowę zawarliśmy.

Oszczędności można osiągnąć także podchodząc poważnie do kwestii związanych ze zużyciem energii. W tym kontekście zwykle zwraca się uwagę na energię elektryczną, warto jednak pamiętać o tym, że zużycie wody również jest tym, które powinno być przez nas kontrolowane. Najlepiej zacząć od wyłączania urządzeń, których się nie używa. Już po niedługim czasie można przyjemnie zaskoczyć się zyskami, jakie jest nam w stanie zagwarantować tego rodzaju posunięcie. Wiele osób potwierdza też, że może pochwalić się znacznie niższymi niż wcześniej rachunkami po decyzji o zakupie zmywarki do naczyń. Sprawdzonym, a jednocześnie bardzo prostym do wprowadzenia w życie rozwiązaniem, jest też wymiana żarówek na te ich modele, o których wiadomo, że umożliwiają oszczędność energii. W wielu domach ciągle stosowane są modele starego typu, choć korzystanie z nich w żadnym wypadku nie może być uznane za opłacalne.

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Odkąd przedmiotem fachowej analizy stała się termoizolacyjność budynku, pojawiło się wiele dowodów na to, że inwestycja w odpowiednie osłony okienne jest w stanie poprawić ją w istotny sposób. Do niedawna można było usłyszeć, że najlepszym rozwiązaniem wydają się w tym kontekście natynkowe i podtynkowe żaluzje zewnętrzne. Również dziś nie brakuje osób trwających w przekonaniu, że tak właśnie się dzieje. Nawet one potwierdzają jednak, że klasyczne żaluzje zewnętrzne doczekały się konkurencji, której warto poświęcić chwilę uwagi. Na takie miano zasługują żaluzje zewnętrzne fasadowe.

Żaluzje fasadowe na elewacji pojawiły się najpierw na budynkach użyteczności publicznej. Szybko zagościły jednak i tam, gdzie mamy do czynienia z budownictwem jednorodzinnym. Ich użytkownicy docenili prostą i lekką budowę tego rodzaju rozwiązań, zwrócili też uwagę na to, że są one w stanie zrobić o wiele więcej niż tylko chronić pomieszczenia przed nasłonecznieniem. Odpowiedź na pytanie rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe staje się zresztą łatwiejsza właśnie wtedy, gdy jasno precyzujemy oczekiwania, w stosunku do obu rodzajów osłon okiennych. Jeśli zależy nam jedynie na idealnym zaciemnieniu, decydującym kryterium wyboru może być cena obu produktów, bo każdy z nich tak samo dobrze poradzi sobie z tym zadaniem.

Żaluzje fasadowe, które oferuje sklep internetowy Knall mają jednak także kilka innych zalet:

  • Są idealnym rozwiązaniami wtedy, gdy zależy nam na poprawieniu wyglądu elewacji.
  • Szczelnie przylegając do okna pozwalają na ochronę pomieszczenia nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale i przed napływającym z zewnątrz hałasem.
  • Okazują się być doskonałym izolatorem termicznym, co można docenić zwłaszcza umieszczając je w oknach z dużymi przeszkleniami.
  • Można sterować nimi nie tylko ręcznie, ale również automatycznie, dzięki czemu nie trzeba obawiać się, że korzystanie ze stwarzanych przez nie możliwości okaże się utrudnione.

Zagadnienie żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne nie może być rozstrzygnięte jednoznacznie. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że im większe są okna, tym więcej korzyści przyniesie nam postawienie na pierwsze z wymienionych rozwiązań. Żaluzje fasadowe wysokiej jakości zwracają na siebie uwagę choćby dlatego, że ich lamele są powleczone specjalną warstwą ochronną. Ta chroni je przed promieniowaniem UV, dzięki czemu mamy do czynienia z modelami, które nie odbarwiają się nawet po wielu latach eksploatacji. Warto o nich pomyśleć nie tylko wtedy, gdy szuka się osłony okiennej, która z powodzeniem zastąpi klimatyzację w salonie lub gabinecie. Dziś bez trudu znajdziemy żaluzje fasadowe dające możliwość całkowitego schowania skrzynki. Dzięki takiemu rozwiązaniu podniosą się walory estetyczne budynku, bo skrzynka nie będzie widoczna nawet przy w pełni podniesionych żaluzjach.

zaluzje-fasadowe-na-oknie.jpg (261 KB)

Wykorzystanie żaluzji fasadowych

Wiele zalet żaluzji fasadowych pokrywa się z tymi, które posiadają żaluzje zewnętrzne w ich klasycznym wydaniu. Warto więc poświęcić uwagę także temu, co wyróżnia modele fasadowe na tle innych. Pozwoli to zrozumieć, dlaczego perspektywa ich zakupu jest przyjmowana z coraz większym uznaniem.

1. Możliwość zapewnienia skutecznej ochrony przed słońcem

Oszklone budynki wyglądają efektownie i nowocześnie. Przebywanie w nich latem bywa jednak uciążliwe. Dzięki żaluzjom fasadowym sterowanym elektrycznie jeden ruch wystarcza, aby odciąć się od promieni słonecznych na dokładnie tak długi czas, jaki jest nam potrzebny.

2. Szansa na zaoszczędzenie na klimatyzacji

Gdy mamy do czynienia z dużą liczbą przeszkleń, temperatura w takim pomieszczeniu musi wzrastać. Latem jest to uciążliwe. Decydując się na założenie klimatyzacji należy liczyć się z tym, że będzie ona pracować szczególnie intensywnie, zużywając duże ilości prądu. Żaluzje fasadowe pozwalają na rozwiązanie tego problemu. Ich stosowanie wcale nie przynosi gorszych rezultatów, pozwala jednak na oszczędności.

3. Podniesienie walorów wizualnych budynku

Żaluzje fasadowe mają dziś różne kolory, w zależności od naszych indywidualnych upodobań możemy przy tym zdecydować się zarówno na modele poziome, jak i pionowe. Mając to na uwadze trudno dziwić się, że prezentują się świetnie.

Żaluzje fasadowe na elewacji

Wiele rodzajów żaluzji zewnętrznych można montować przede wszystkim wtedy, gdy dom znajduje się w budowie. Żaluzje fasadowe dzieli się jednak zarówno na podtynkowe, jak i na natynkowe. Te ostatnie, znane też jako żaluzje fasadowe na elewacji, budzą szczególnie duże zainteresowanie. Na ich zakup i montaż można zdecydować się nawet pomimo tego, że mamy do czynienia z już wybudowanym domem. Nie trzeba przy tym obawiać się, że pogorszy to ich walory wizualne. Sklep internetowy Knall w obu przypadkach rekomenduje rozwiązania na wymiar, a więc dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Kupujący może też zlecić profesjonalny montaż żaluzji fasadowych na elewacji będący dodatkową gwarancją tego, że będą one w stanie realizować przypisane im funkcje.

Żaluzje fasadowe a wiatr

Inwestując w żaluzje fasadowe, podobnie jak i w inne żaluzje zewnętrzne, wiele osób obawia się silnych podmuchów wiatru. Nie są one w naszym klimacie niczym niezwykłym. Trudno przy tym wyobrazić sobie komfortowy wypoczynek, gdy każdy powiew prowadzi do tego, że lamele obijają się o siebie wzajemnie, o elewację lub okno. Na szczęście, producenci żaluzji fasadowych są przygotowani na tego rodzaju wyzwanie.

Oferowane przez nich rozwiązania wykorzystują nowoczesne technologie pozwalające na blokowanie lameli. Wiele modeli jest więc w stanie wytrzymać nawet podmuchy, których siła osiąga 10 stopni w skali Beauforta. Ciekawym sposobem, który pozwala na uporanie się z problemem negatywnego wpływu podmuchów na komfort korzystania z żaluzji, jest też czujnik wiatru. To rozwiązanie, znakomicie wpisujące się w konwencję inteligentnego domu, pozwala na automatyczne zwijanie lameli przy pogarszających się warunkach pogodowych. Jego reakcje są automatyczne, nie musimy więc zastanawiać się nad tym, czy podmuchy są na tyle silne, aby wymuszały interwencję z naszej strony.

Podsumowanie

Żaluzje fasadowe są stosunkowo nowym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym. Trudno jednak o osłony okienne, które byłyby cenniejszym wsparciem przy wysiłkach związanych z optymalizacją kosztów utrzymania budynku. Nic zatem dziwnego, że mamy do czynienia z rozwiązaniami cieszącymi się rosnącym zainteresowaniem ze strony kupujących.

Blog

Sprawdź również.

Jak wybrać osłonę okienną

Jak wybrać osłonę okienną

Funkcje osłon okiennych mogą być różne w zależności od ich rodzaju oraz od gatunku tkaniny, którą wybierzemy. Dwie podstawowe to ochrona przed słońcem i...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »