Styl rolet materiałowych

« Wstecz do bloga

Rolety materiałowe należą do grupy osłon okiennych wewnętrznych. Niewątpliwym atutem tego rodzaju osłon jest zdolność do nadawania wnętrzom przestronności. Rolety montowane są w przestrzeni okna i dlatego nie zajmują niepotrzebnie miejsca w pomieszczeniu, w porównaniu do tradycyjnych firan i zasłon. Ich kolorystyka, wysoka jakość osprzętu i jego gustowny wygląd sprawiają, że poza oczywistą funkcją osłaniania okien rolety materiałowe będzie też łatwo dopasować do stylu w jakim zaprojektowane są wnętrza.

Od lat rolety nie są kojarzone tylko i wyłącznie z ochroną przed słońcem. Obecnie zwraca się przede wszystkim uwagę właśnie na ich zdolność do podkreślenia i uzupełnienia projektów wystroju pomieszczeń. Jakość materiałów i całego osprzętu, bogata kolorystyka oraz przede wszystkim to, że rolety zamawia się na wskazany wymiar sprawiają, że ten rodzaj osłon zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Rolety materiałowe - kolorystyka

Zaletą rolet materiałowych jest niewątpliwie to, że są lekkie i wyposażone w delikatnie wyglądający osprzęt dzięki czemu nadają pomieszczeniom subtelnego charakteru. Ich „pazurem" jest bardzo rozbudowana paleta barw. Można zatem zaszaleć z kolorem i nie przejmować się, że całość będzie wyglądać mało gustownie. Zwykle jest tak, że najpierw powstaje projekt całego wnętrza, a następnie przychodzi czas na podjęcie decyzji o stylu i kolorystyce osłon okiennych. Żeby nie popełniać błędów przy łączeniu kolorów warto poznać charakterystykę kolorów. Zacznijmy od tzw. kolorów uniwersalnych, należą do nich biel, czerń i szarość. Uniwersalność oznacza, że można je łączyć z wnętrzami wielobarwnymi; nie będą „przeszkadzać" i przyciągać uwagi, a jedynie uzupełniać całość. Inne kolory ogólnie dzielimy na zimne i ciepłe.

Do zimnych zaliczamy odcienie błękitów, fioletów oraz zieleni. Ich zastosowanie daje wrażenie chłodu, wyciszenia i sprzyja koncentracji. Z kolei do grupy kolorów ciepłych należą odcienie żółtego, czerwienie oraz odcienie pomarańczowego. Ta grupa barw ma zdolność do ocieplania wnętrz, nadawania im przytulności i ożywczego charakteru. Przy doborze można posłużyć się tzw. „kołem barw", na którym widać harmonijne połączenia kolorów. Można także urządzać wnętrza na zasadzie kontrastu; wtedy np. do jasnych ścian dobieramy rolety w ciemnych i głębokich barwach, a do wzorzystych pomieszczeń gładkie i stonowane. Będą i takie stylizacje, w których zarówno styl wnętrz, jak i osłon charakteryzuje się wykorzystaniem różnych wzorów. Wtedy lepiej zastosować jeden kolor i jego odcienie.

Rolety materiałowe we wnętrzach

Roleta materiałowa to typ osłony, w której dopływ światła regulujemy poprzez podnoszenie i opuszczanie jej materiału; nie mamy możliwości regulacji kąta padania światła. Decydując się na wybór koloru warto o tym pamiętać, bo po opuszczeniu materiału cała powierzchnia szyby zostanie przysłonięta. W pomieszczeniach dziennych (kuchnia, salon) można zastosować barwy jasne, dzięki którym, po zasunięciu osłony, w pomieszczeniach będzie panował przyjemny półcień. Z kolei kolorami można bawić się np. w pokojach dziecięcych czy sypialniach. Jeśli jednak chcemy żeby wszystkie osłony w domu były w kolorach jasnych to można wykorzystać grupę tkanin podgumowanych, w 100% zaciemniających. Wtedy w sypialni czy w pokoju dziecięcym zapanuje ciemność odpowiednia na czas odpoczynku.

Montaż tego typu rolet jest bardzo prosty. Montujemy je w świetle szyby, na skrzydło okna lub do ściany/sufitu. W sklepie internetowym Knall wszystkie grupy montażowe są wyraźnie oznaczone. Oznaczony jest także sposób osadzenia materiału: mikrokaseta, półkaseta lub bez kasety. Oczywiście wszystkie nasze rolety produkowane są na wskazany wymiar.

Blog

Sprawdź również.

Zalety rolet rzymskich

Zalety rolet rzymskich

Zalety rolet rzymskich Osłony okien muszą spełniać dwa zadania: powinny być funkcjonalne i estetyczne. Nie jest to wcale łatwe, często przecież zdarza...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »