Skandynawia w wystroju wnętrz i w stylu życia

« Wstecz do bloga

Skandynawia w wystroju wnętrz i w stylu życia

Cykl wpisów związanych z modą w zakresie wystroju wnętrz kończymy trendem, który został przez wielu określony gwiazdą 2019 – new nordic. New nordic wykracza poza granice tego w jaki sposób urządzać wnętrza. Nawiązuje do duńskiej filozofii hygge. Słowo to, oznaczające wygodę, interpretowane jest bardzo szeroko jako: przytulność, poczucie szczęścia i komfortu przebywania zarówno z samym sobą, jak i z innymi. Dotyczy stanów i nastrojów, cieszenia się drobnymi rzeczami, które składają się na naszą codzienność; spotkań z przyjaciółmi, relaksu z książką czy filmem - odpoczynku w domowym zaciszu.

W myśl stylu new nordic dom to oaza spokoju. Miejsce, w którym odpoczywamy i w którym, w jakimś sensie, chronimy się po to, aby „naładować baterie" na kolejny dzień. Jest wyrazem harmonii pomiędzy życiem zawodowym, a strefą prywatną. W sposób oczywisty nawiązuje do stylu skandynawskiego, ale nadaje mu więcej wyrazu. Odpowiada na potrzeby osób, które uważają styl skandynawski za zbyt jednolity, a wręcz nudny.

New nordic – cechy charakterystyczne

Styl skandynawski od lat jest na topie jeśli chodzi o sposób urządzania wnętrz. New nordic mocno do niego nawiązuje, ale ma też pewne cechy, które urozmaicają klasyczny skandynawski. Jest też uważany za bardziej elegancki.

New nordic nawiązuje się do klasyki stylu skandynawskiego poprzez wykorzystywanie naturalnych materiałów: drewna, lnu, wełny, skóry czy kamienia. Stawia także na minimalizm oraz funkcjonalność. Przede wszystkim jednak stawia na wygodę i budowanie wyjątkowej atmosfery, w której domownicy czują się komfortowo i mogą odpocząć. Relaks ma być oczywistym elementem chwil spędzanych w domu. Wygodne fotele, ciepłe koce i ciepłe światło pochodzące z kominka lub świec i lampionów. Liczą się detale.

W kolorystyce dominują beże, kremy, biele i delikatne szarości. Ważny jest wybór identycznego koloru ścian i okien. W new nordic pojawiają się jednak nowe barwy, przełamujące dominującą jasność. Przede wszystkim jest to matowa czerń pojawiająca się na blatach, na frontach mebli kuchennych czy lampach, ale także na uchwytach mebli lub ramkach na zdjęcia. Nowością są też wzorzyste tapety, mogą pokrywać jedną ze ścian lub jej fragment.

Oczywiście mamy tu też drewno lecz w tym przypadku znajdujące się głównie na podłodze. To ona w tym stylu jest na pierwszym planie. Ma być wykonana z drewna jasnego i nieprzetworzonego. Meble także są głównie drewniane. Muszą przede wszystkim być funkcjonalne. Nie ma tu miejsce na elementy zbędne, takie które są tylko częścią wystroju, ale w praktyce codzienności niczemu nie służą. Kanapy i fotele obite są materiałami naturalnymi. Cechować ma je wygoda. Element obowiązkowy to położone na nich pledy czy koce. Nie powinno zabraknąć również poduch. Tu także liczą się tylko materiały naturalne.

Styl new nordic, pomimo że nadal dominują w nim barwy chłodne, to jednak dzięki licznym możliwościom ich przełamywania dąży do tworzenia wnętrz przytulnych, takich w których mieszkańcy czują się bezpiecznie i wygodnie. Stawia się tu na celebrację codzienności, tworzenie przestrzeni pomagających w wypoczynku.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »