Rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne czyli jak skutecznie chronić wnętrze domu przed nagrzewaniem

Podczas upałów dbamy o to żeby wewnątrz domu utrzymać komfortową temperaturę. To zapewnia nam możliwość odpoczynku i chwilę wytchnienia od panującego na dworze upału. W Polsce coraz częściej latem pojawiają się nie tylko bardzo wysokie temperatury, ale i towarzyszące im gwałtowne ulewy.

Rolety zewnętrzne skuteczniej niż wewnętrzne zapobiegają nagrzewaniu wnętrza domu. Ponadto chronią okna przed zjawiskami takimi jak np. opady gradu, które mogą uszkodzić szyby. Jest to grupa produktów bardzo uniwersalnych i dlatego warto poznać ich zalety.

Dlaczego rolety zewnętrzne

W grupie rolet zewnętrznych mamy produkty takie jak: klasyczne rolety zewnętrzne, rolety zewnętrze typu screen oraz żaluzje fasadowe. Podstawową zaletą tych produktów jest to, że chronią szybę przed zetknięciem z promieniami słonecznymi, a tym samym zapobiegają jej nagrzaniu. Bardzo często rolety zewnętrzne nazywa się „ekranem termicznym”. Przez szyby do wnętrza dostaje się najwięcej ciepła; osłona zewnętrzna pozostawia ją chłodną stąd temperatura w środku jest znacznie niższa niż wtedy kiedy stosujemy tylko osłony wewnętrzne.

W nowoczesnym budownictwie stawia się na duże okna lub przeszklenia całej powierzchni ściany dlatego warto zastanowić się nad montażem osłon zewnętrznych, które skutecznie zapobiegają nagrzewaniu wnętrza domu. Stanowią też bardzo dobrą alternatywę dla klimatyzacji, którą nie każdy chce czy może założyć.

Rolety zewnętrzne – rodzaje produktów

Klasyczne rolety zewnętrzne tworzą pancerz, który praktycznie całkowicie zacienia wnętrze. Wykonane są wysokogatunkowej blachy aluminiowej pokrytej dwuwarstwową powłoką lakierniczą. Konstrukcja i odpowiednie lakierowanie zapobiegają zniszczeniom wynikającym z działania różnych czynników atmosferycznych (słońce, deszcz, wiatr) i utrzymują estetyczny wygląd osłony.

Rolety zewnętrzne typu screen tworzy drobna siatka, która nie zaciemnia całkowicie wnętrza. Światło jest rozporoszone, ale osłonięta siatką szyba się nie nagrzewa. Rolety screen produkuje się z materiałów wysokiej jakości, tak aby były odporne na różnorodną pogodę i zachowały swój pierwotny wygląd.

Żaluzje fasadowe działają identycznie jak wewnętrzne – składają się z poziomych lameli, których kąt nachylenia można dowolnie regulować. Żaluzje zewnętrzne dają możliwość całkowitego zaciemnienia wnętrza lub regulowania ilości światła słonecznego wpadającego do środka.

Dodatkowe zalety

Roleta zewnętrzna czy żaluzja zewnętrzna to nie tylko zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza domu. Ich dodatkowymi zaletami są:

  • Ochrona antywłamaniowa i dźwiękowa w przypadku klasycznych rolet zewnętrznych. Rolety antywłamaniowe - opuszczony pancerz rolety może uchronić dom przed włamaniem oraz tłumi hałasy. Ponadto można też zamówić produkt z moskitierą i zyskać osłonę przed owadami.
  • Funkcja moskitiery w przypadku rolet typu screen. Drobna siatka osłony zapobiegnie nie tylko nagrzaniu pomieszczeń, ale również zapobiegnie wlatywaniu do środka nawet niewielkich owadów.
  • Funkcja antywłamaniowa i ochrona akustyczna dotyczy także żaluzji fasadowych. Żaluzje antywłamaniowe - zamknięte listwy pomogą chronić dom przed próbą włamania, ale również przed głośnymi dźwiękami.
  • Rolety zewnętrzne elektryczne – napęd. Wszystkie rodzaje osłon zewnętrznych wyposażone są w napęd elektryczny ułatwiający korzystanie z nich i zapewniający bezpieczeństwo użytkowania.
  • Ochrona przed zniszczeniami - żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne mogą też ochronić szyby przed zniszczeniem np. przy gwałtownych opadach gradu lub silnym wietrze, który powoduje łamanie gałęzi drzew mogących uderzyć w okno.

W sklepie Knall osłony zamawiane są na wymiar – można zatem dobrać je do różnych rozmiarów okien. W ofercie mamy także Fakro rolety zewnętrzne oraz Velux rolety zewnętrzne. Osłony zewnętrzne można montować nie tylko na etapie budowy domu (rolety podtynkowe), ale również w budynku już gotowym (rolety natynkowe). Dostosowane są do okien pionowych oraz drzwi balkonowych – rolety zewnętrzne balkonowe.

 

 

 

Blog