Plisy w oknach

Dzisiaj na naszym blogu o bardzo niezwykłych osłonach okiennych. Plisy niekoniecznie kojarzą nam się z oknami. Z modą, ubraniami, stylem – tak. Ale z oknami? Niekonieczne.

Tymczasem rolety plisowane to jedno z najciekawszych rozwiązań w dziedzinie ochrony wnętrz przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ich nazwa jest ściśle związana z wyglądem; to co znamy z katalogów o modzie zostało przeniesione do katalogów wnętrzarskich i bardzo dobrze się tam odnalazło. Materiał układa się w dekoracyjne plisy, mniej lub bardziej rozciągnięte w zależności od stopnia rozłożenia. Nawet na całkowicie rozsuniętej rolecie widoczny jest charakterystyczny wzór plis.

Dekoracyjny wzór materiału to jedno jednak wyjątkowość plis kryje się w czymś jeszcze. W sposobie ich zwijania/rozwijania – jest niepowtarzalny w odniesieniu do innych wewnętrznych rolet czy żaluzji.

Plisy – dlaczego są wyjątkowe
Plisy charakteryzuje wysoka jakość wykorzystanych materiałów oraz dekoracyjny osprzęt. Jednak to opcje układu materiału osłony sprawiają, że jest ona wyjątkowa. W plisie materiał może znaleźć się w dowolnym miejscu szyby. Zarówno górna, jak i dolna część osprzętu są ruchome względem szyby. Oznacza to, że roleta po całkowitym zwinięciu może znaleźć się w górnej lub dolnej części okna; w zależności od naszych preferencji. Ponadto takie rozwiązanie projektowe pozwala zasłaniać szybę w dowolnym punkcie – pas rolety równie dobrze może znaleźć się na środku okna. To bardzo korzystne, bo przecież promienie słońca w ciągu dnia zmieniają kąt padania. Układ plisy można zmieniać tak, aby materiał znalazł się w określonym miejscu przy jednoczesnym odsłonięciu fragmentu okna w innym – pozwala to ładnie doświetlać wnętrza. Oczywiście materiał plis może przesłonić też całą szybę.

Dużą zaletą plis jest też to, że mogą one być stosowane w okach o niestandardowych kształtach – trapezowych, owalnych czy łukowatych; można je także montować do okien dachowych. W sklepie Knall rolety plisowane produkowane są na wymiar, zatem można je również dopasować do dużych okien lub przeszkleń np. ogrodów zimowych.

Budowa plisy ma jeszcze jedną ważną zaletę – nie ma tu mechanizmu sterującego w postaci taśm czy sznurków z koralikami. Tym samym są one bardzo bezpieczne dla małych dzieci, które mogłyby np. zerwać sznurek i próbować połknąć niewielki koralik.

Materiał i montaż plis
Materiały plis dostępne są w 14 grupach tkanin, do tego dobranych jest 16 kolorów osprzętu. Całość komponujemy ze sobą w trakcie składania zamówienia.

Przy doborze materiału, poza odpowiednią kolorystyką, wybieramy także jego grubość. Może to to być tkanina delikatna i transparentna, bardzo dobrze sprawdzająca się w kuchniach, salonach, pokojach dziennych, które powinny być dobrze doświetlone pomimo zasunięcia rolety. Możemy też wybrać materiał o grubszej fakturze, taki który zaciemni wnętrze; co sprawdzi się przede wszystkim w sypialniach. W zależności od potrzeb i gustu można tu wybrać najbardziej odpowiednią tkaninę.

Montaż rolet plisowanych jest bezproblemowy. Można je montować bezinwazyjnie za pomocą specjalnych uchwytów lub przykręcając do ramy okna/listwy przyszybowej. Z uwagi na nietypowy projekt (przesuwanie rolety) nie ma tu kasety. Plisa zajmuje niewiele miejsca i dokładnie przylega do szyby.

Blog